Facebook Google+ Twitter

W grudniu miłośnicy astronomii doświadczą trzech wyjątkowych zjawisk

Miłośnicy astronomicznych obserwacji, będą mogli w grudniu podziwiać trzy interesujące zjawiska. Już w sobotę 10 grudnia w Polsce będzie widoczne zaćmienie Księżyca. Z kolei 14 grudnia przypada maksimum aktywności roju meteorów zwanych Geminidami, a 23 ostatniego miesiąca może uda się dostrzec spadające gwiazdy z roju Ursydów.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Khayman/CC-BY-3.0/wikimediaZaćmienie Księżyca 10 grudnia będzie ostatnim tego typu zjawiskiem w tym roku. W Polsce faza całkowitego zaćmienia, rozpocznie się 6 minut przed jego wschodem i potrwa ok. 51 minut. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy Suwalszczyzny, gdzie Księżyc pojawi się na niebie o 15.00. W pozostałych częściach Polski, można będzie obserwować drugą część zjawiska, gdy Księżyc zacznie wychodzić z cienia Ziemi. Zaćmienie to będzie bardzo widowiskowe jeszcze z jednego powodu: tarcza Księżyca będzie miała intensywny czerwony kolor.

- Efekt będzie bardzo fajny, ponieważ zarówno podczas zaćmienia, jak i wschodu, Księżyc jest bardzo czerwony. Jak dodamy czerwony do czerwonego, otrzymamy bardzo czerwony. Warto skusić się na taki widok - komentował zjawisko Karol Wójcicki, w wypowiedzi dla Polskiego Radia


Oby tylko warunki pogodowe pozwoliły na obserwacje, do których zaprasza m.in. warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Meteory z roju Geminidów / Fot. Jimmy Westlake/NASA.govKolejnym interesującym zjawiskiem będą spadające meteory z roju Geminidów. Należą one do najbardziej aktywnych rojów po Perseidach i Leonidach. Maksimum ich aktywności przypadnie na 14 grudnia między godz. 23.00 a 2.00 w nocy. Będzie można wówczas zobaczyć nawet do 100 spadających gwiazd na godzinę. Obserwacje może nieco utrudniać Księżyc, który tego dnia będzie cztery dni po pełni.

Drugim widocznym w Polsce rojem meteorów będą Ursydy. Będą one mniej zauważalne, choć w przeszłości sprawiały już niespodzianki, w postaci większej aktywności. Na obserwacje warto wybrać się 23 grudnia, gdy wypada maksimum ich aktywności, a Księżyc tego dnia będzie w nowiu.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Już myślałem, że chodzi o koniec świata :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ! a to gratka, warto wyjechać z miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.