Facebook Google+ Twitter

W Gwatemali odkryto szczątki królowej Majów z VII wieku

Grupa archeologów z Gwatemali i USA odkryła w dżungli gwatemalskiej wyjątkowo cenny grobowiec królewski. Znaleziono w nim szczątki walecznej królowej Majów z VII wieku, panującej w mieście Calakmul.

 / Fot. Pete Fordham, CC2.0Królowa Majów z VII wieku o imieniu Kalomt'e K'abel – jak przystało na panującą damę miasta-państwa Calakmul – nosiła bogatą biżuterię z cennego jadeitu i alabastru – i tak też została pochwana. Naukowcy odkryli jej szczątki w grobowcu, które świadczą, iż pochowano ją z biżuterią z jadeitu i alabastrową wazą, ozdobioną na niej doskonałą rzeźbą twarzy kobiety, z inskrypcją zawierającą imię królowej Kalomt'e K'abel.

Niezwykłego odkrycia królewskiego grobowca, dokonał zespół archeologów z Gwatemali i USA, w departamencie Peten w północnej części kraju, na terenie położonym w tropikalnej dżungli gwatemalskiej, 60 km na zachód od ruin Tikal - innego słynnego miasta Majów, które przez 400 lat dominowało w państwie Majów w okresie klasycznym, czyli od połowy III wieku do roku 562. Dopiero w roku 695, królowi Tikalu udało się pokonać armię miasta Calakmul pod wodzą króla Yich'aak K'ahk' i wyzwolić spod jego dominacji.

Tikal, będące ośrodkiem władzy centralnej Majów, słynęło (od III do połowy VI wieku) z wysokiej kultury i dominacji w regionie, jako miasto-państwo. Dominujące Tikal w VI i VII wieku weszło w okres ciężkich wojen, m.in. z miastem Caracol i innymi miastami regionu, w końcu zostało pokonane i złupione. Potęga Tikal uległa załamaniu i przez kolejnych 130 lat w mieście panowała stagnacja.

Naukowcy odkryli grobowiec królewski podczas prac wykopaliskowych, w czerwcu 2012 roku, ale tożsamość szczątków spoczywającej w nim kobiety, wyjaśniono i ustalono dopiero niedawno, po dokładnym zbadaniu przedmiotów, z którymi była pochowana – informuje serwis nauka.money.pl.

Portrety legendarnej królowej Kalomt'e K'abel, małżonki władcy Wak K'inich Bahlama II panującego w 692 roku, czyli dawno po upadku potęgi miasta Tikal, znane są naukowcom także z tabliczek Majów, odnalezionych na innych stanowiskach archeologicznych w Gwatemali.

Zdaniem historyków królowa Kalomt'e K'abel panowała w Calakmul, wielkim mieście Majów, położonym na Półwyspie Jukatańskim na terenie dzisiejszego Meksyku (30 km od granicy z Gwatemalą) i była waleczną władczynią prowadzącą wojny z wrogim miastem Tikal. Calakmul przejęło dominację i panowanie w regionie, po upadku i podboju miasta-państwa Tikal, w 562 roku.

W opinii archeologa Dawida Freidela, badającego ruiny Peru-Waka od 2003 roku, dokonanie tak ważnego odkrycia grobowca królewskiego na stanowisku gwatemalskim, jest niezwykłym wydarzeniem naukowym. Według pani archeolog Gryzeldy Perez, wcześniej naukowcy odkryli wiele artefaktów związanych z królową Kalomt'e K'abel i jej panowaniem, ale odkrycie jej grobowca i szczątków w Gwatemali, ma szczególnie wymierne znaczenie.

Majowie słynęli osiągnięciami w dziedzinie architektury (pałace, świątynie, zespoły przestrzenne, tarasów, dziedzińców i boisk do gry w rytualną piłkę oraz piramidy) i nauki, w tym w matematyce i astronomii. Słynęli w rozwoju ozdób i biżuterii, malowideł ściennych, rzeźb i płaskorzeźb z kamienia, drewna i kości, polichromowanej ceramiki. Znali dwudziestkowy system matematyczny i wynaleźli koncepcję zera. Prowadzili bardzo precyzyjne obserwacje astronomiczne - przewidywali zaćmienia Słońca, obliczyli czas obrotu Księżyca dookoła Ziemi (mierzony w dniach), posługiwali się swoimi skomplikowanymi systemami rachuby czasu, mieli swój kalendarz tzw. Majów.

Cywilizacja Majów rozwijała się w okresie od 250 do 900 roku, na obszarze obejmującym tereny - od dzisiejszego Hondurasu - do środkowego Meksyku. Koniec cywilizacji Majów z Półwyspu Jukatan - zarówno pod względem kulturowym, jak i biologicznym - nastąpił po przybyciu hiszpańskich konkwistadorów.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.