Facebook Google+ Twitter

W Gwatemali umierają z głodu

Gwatemala jest jednym z krajów Ameryki Centralnej, gdzie dochód narodowy brutto na jednego mieszkańca jest na średnim poziomie. W rzeczywistości bogactwo skupione jest w rękach elit, podczas gdy większość społeczeństwa żyje w nędzy.

Dzieci gwatemalskie - uśmiechnięte choć głodne. / Fot. Luiza MayorgaW porównaniu do Haiti, najuboższego kraju tego regionu, w Gwatemali liczba niedożywionych dzieci jest dwukrotnie wyższa. Większość nieletnich otrzymuje zaledwie jeden posiłek dziennie złożony często wyłącznie z placków kukurydzianych i grochu. Skutkiem tego dzieci gwatemalskie charakteryzują się poważnymi zaburzeniami w rozwoju fizycznym i intelektualnym. Wiele z nich trafia do szpitali z objawami chorób zakaźnych jeszcze przed piątym rokiem życia. Od początku bieżącego roku w Gwatemali zanotowano, że powodu niedożywienia zmarło ponad 50 dzieci. Ogólna liczba śmiertelnych ofiar głodu przekroczyła już 500 osób.

Szczególne nasilenie problemu dotyczy sześciu regionów we wschodniej części kraju, zwanej Suchym Korytarzem. Długotrwałe susze i pogorszenie się sytuacji ekonomicznej spowodowało, że problemem niedożywienia jest tam dotkniętych bezpośrednio ponad 50 tysięcy rodzin. Kolejnych 400 tysięcy rodzin znajduje się natomiast w stanie rosnącego zagrożenia głodem.

Reform nie będzie

Gwatemala ma długą historię ubożenia społeczeństwa. W obecnym czasie przybiera ona jednak najbardziej tragiczną formę. Brak jedzenia nie jest jednak czymś nowym dla Gwatemalczyków, głównie tych, którzy utrzymują się wyłącznie z rolnictwa. Większość rodzin wiejskich żyje na granicy ubóstwa od lat. Kryzys żywności, brak podstawowej higieny i wody pitnej powoduje, że szpitale wypełniają się codziennie nowymi pacjentami. Pomimo akcji pomocowej z zagranicy, głównie z USA, prognozy na najbliższe miesiące nie są optymistyczne.

Społeczeństwo domaga się reform, które jednak nie są na rękę rządowi z powodu ograniczeń budżetowych. Nie leżą one również w interesie nielicznych uprzywilejowanych, którzy od lat stoją na przeszkodzie reformy rolnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A w Polsce ilu ludzi głoduje? tymczasem rządy nasze pieniądze na wojnę w Afganistanie w Iraku na bezsensowne ustawy i Euro2012 wydaja szerokim strumieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Porównując warunki... to szanujmy i cieszmy sie tym co mamy.
*5

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.11.2009 08:16

Lu. to co piszesz smutne:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.