Facebook Google+ Twitter

W Helsinkach dojdzie do wielkiej bitwy kibiców?

Dziś wieczorem, w Helsinkach, po przeciwnych stronach barykady staną nie tylko piłkarze reprezentacji Polski i Finlandii. Jak się dowiedzieliśmy, ma tam również dojść do "ustawki" - umówionej wcześniej, wielkiej bitwy polskich i fińskich hooligans. Kim są owi ludzie, którzy dla swoich barw potrafią nawet zabić?

Kibice są podzieleni na trzy kategorie: popularne pikniki – czyli ludzie, którzy przychodzą na mecz tylko po to by kibicować. Często z rodzinami, dziećmi chcą zobaczyć ciekawe widowisko. Druga grupa to „ultras” – czyli zorganizowana grupa kibiców, którzy zajmują się „oprawą” meczu. Szalikowcy, by ubarwić widowisko wykorzystują takie elementy jak flagi na kijach, transparenty, serpentyny, konfetti, balony i kartony, tworzące układy choreograficzne, a także elementy pirotechniczne: race, stroboskopy, wulkany, świece dymne, różnego rodzaju ognie, itp. Trzecią grupą kibiców są tzw. hooligans.

Fanatyczni kibiceSą to ludzie, którzy dla swojego klubu potrafią zrobić wszystko. Taki kibic przychodzi na mecze swojej ukochanej drużyny, na swój stadion oraz wybiera się na wyjazdy nie tylko po to, by obejrzeć sportowe widowisko, ale również po to, aby się poawanturować z kibicami innych drużyn. Awantury często przenoszone są ze stadionów w inne bardziej odosobnione miejsca. Chuligani umawiają się głównie na forach internetowych, znają także swoje numery telefonów i w ten sposób zwołują się na tzw. „ustawkę”. Jest to regularna walka chuliganów dwóch zwaśnionych klubów. Walki mogą przybierać różną formę. Typowa ustawka odbywa się bez broni i innych „zabawek”, choć uczestnicy stosują czasami różnego typy bandaże na ręce i ochraniacze. Zdarzają się także burdy, w których uczestnicy mogą używać np. kijów, łomów, łańcuchów lub noży. Walki odbywają się w proporcjonalnym rozkładzie sił, np. 5 na 5, 20 na 20 itd., lub „banda na bandę” tu liczba uczestników jest dowolna. Wiek uczestników także nie gra roli. W ustawce uczestniczą także osoby postronne, które nie biorą udziału w bójce. Oni obserwują, czy walka odbywa się zgodnie z „zasadami” i filmują swoją bandę „w akcji”. Organizatorzy takich pseudo-kibicowskich bójek dbają, aby informacje nie przedostały się do prasy i do policji.

Zamieszki na stadionie ŁKS. / Fot. Paweł Łacheta/Express IlustrowanyZdarza się, że jeden z pseudokibiców umieszcza na forum dyskusyjnym miejsce i datę bitwy, a sprawa nakręca się sama. Później na stronach i forach kibicowskich można znaleźć informacje na temat wyniku „ustawki”: „Arka Gdynia : Lechia Gdańsk - 21x21 – Remis, Ruch Chorzów : GKS Katowice - 20x20 - wygrana (zobacz fotki)” Ta krótka informacja jednak zdradza to co najważniejsze: Jakie ekipy walczyły ze sobą, liczbę uczestników ustawki i jej wynik. Zdarzają się także opisy: „miejsce ustawki było w lesie, gdzie walczyliśmy 15;15 bez żadnego sprzętu - oczywiście pokonaliśmy frajerów". Na takie „spotkania towarzyskie” może umówić się klub, który posiada dobrą grupę hoolsów. Wszyscy w Polsce wiedzą, kto się liczy, a kto nie. W świecie tej subkultury istnieją podziały na kosy i zgody. Kosa oznacza nienawiść między dwoma klubami, natomiast zgoda to partnerstwo. Na mecze tych zespołów można przychodzić w barwach zaprzyjaźnionego klubu. Zdarzają się także ustawki międzynarodowe. Dość głośna była taka konfrontacja polskich i niemieckich kibiców 28 listopada 2005 roku. Rozegrała się ona w lesie niedaleko miejscowości Briesen w Brandenburgii nad granicą z Polską. W tej bijatyce uczestniczyło 53 Polaków i 45 Niemców. Po obu stronach było wielu rannych.

Chuligani posiadają swój kodeks i w zasadzie zawsze go przestrzegają. Prawdziwy, sztandarowy członek takiej ekipy, nigdy nie będzie bił zawodnika drużyny przeciwnej, kobiet ani dzieci. Jest obdarzony szacunkiem pozostałych członków i jest lojalny wobec swojej formacji. Przeważnie występuje w większych grupach W grupie czuje się bardziej anonimowy i uaktywnia się jego agresja. A w życiu codziennym najczęściej to zwykły, szary człowiek, którzy uczy się, pracuje i bawi tak jak inni.


Kodeks hoolsa1. Kibic nie współpracuje z policją, nie szuka u niej ochrony przed innymi kibicami. W konflikcie kibic - policja, zawsze wspiera kibica, choćby był by członek najbardziej znienawidzonej grupy.

2. Walka między kibicami - chuliganami powinna być prowadzona na gołe pięści lub - za zgodą obu stron - przy pomocy sprzętu. Bitwy powinno się przeprowadzać w ustronnym miejscu, aby nie wciągać do walki osób postronnych.

3. "Czy przegrywasz czy też nie, ja i tak kocham Cię, w moim sercu jest mój klub i na dobre i na złe". Hasło to stanowi najważniejszy punkt kodeksu kibica: być na dobre i złe z klubem, niezależnie od postawy piłkarzy.

4. Wrogim kibicom nie można zabierać telefonów komórkowych, kurtek, butów i innych rzeczy nie związanych z kibicowaniem - kibice nie są złodziejami.

5. Na meczach reprezentacji powinien być zachowany rozejm wśród kibiców - wszyscy dopingujemy jedną i tą samą drużynę.

6. Gdy wrogi kibic odda szalik lub flagę i nie ma ochoty na walkę, należy go puścić wolno. Gdy jest sam, przeciwko większej grupie, można mu, co najwyżej zaproponować "solówkę". Nie można się znęcać nad pokonanym przeciwnikiem.

7. Szanować własne zgody i układy. Zgód nie wypierać się w żadnej sytuacji.

Ustawka Polska - FinlandiaWedług nieoficjalnych informacji na dziś planowana jest "ustawka" między kibicami grających między sobą reprezentacji Polski i Finlandii w Helsinkach. Szczegółowe informacje na ten temat jednak nie są dostępne. Ale o wyniku tej niesportowej konfrontacji zapewne dowiemy na stronach internetowych.

Angielscy kibice
http://www.youtube.com/watch?v=WVdyD7mSN1Q

Polscy chuligani (mocny materiał!)
http://www.youtube.com/watch?v=xPcSqQwQfzU

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bartek Nestorowicz
  • Bartek Nestorowicz
  • 21.11.2010 13:48

Pierdolę Motor Lublin bo to Frajerzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! Takiej rozkminki to nie mają żadne media w Polsce! Genialny portal! Super newsy!

A tak poważniej. Śmiech na sali. Byście się wstydzili takie durnoty wypisywać....

Komentarz został ukrytyrozwiń

hehe ciekawy materiał przyznam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja tak jakby też...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"dojdzie do wielkiej bitwy KIBICÓW"

Kibiców ?????????????!!!!!!!!!!!

Czuję się obrażony

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.