Facebook Google+ Twitter

W hołdzie Janowi Pawłowi II. Muzyczny zlot w Licheniu

W Licheniu odbył się II Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr. We wspólnym koncercie udział wzięło łącznie prawie 100 zespołów z całej Polski.

Parking przed licheńską bazyliką / Fot. Grzegorz BroniarczykWszystkie zespoły już wczesnym rankiem zajęły miejsce w bazylice. Od godziny 9 trwały próby utworów, jakie będą wykonane podczas mszy świętej. Dokładnie w południe rozpoczęła się liturgia w głównej bazylice, której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.
- Orkiestry przygotowywały się do tej uroczystości cały rok - powiedział na wstępie kustosz sanktuarium w Licheniu, ks. Wiktor Gumienny.
- Ojciec Święty śpiewał pewne fragmenty swoich przemówień. Pokazywał, jak bliska była mu pieśń religijna i śpiew. Doceniał muzykę i śpiew, dlatego mówił i pisał na ten temat. W jednej z encyklik pisał o pięknie Eucharystii. Nie ma pięknej liturgii bez pięknego śpiewu. Dzisiaj mamy okazję przeżyć taką wspaniałą liturgię. Tu, pod sklepieniem bazyliki, śpiew brzmi mocno. - mówił w kazaniu biskup. Podczas mszy świętej wspólnie wykonano m.in. Tu es Petrus, oraz Barkę - ukochaną pieść Ojca Św. Chórami orkiestrami dyrygowali prof. Roman Grucza - prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz pułkownik Franciszek Suwała.
Koncert orkiestry dętej przed wejściem do bazyliki / Fot. Grzegorz BroniarczykPo przerwie obiadowej muzycy wspólnie przygotowywali się do koncertu na schodach bazyliki. O godzinie 17 rozpoczął się koncert zatytułowany,,Monstratus". Zespoły rozstawione zostały na 33 stopniach prowadzących do kościoła. Usłyszeć można było m.in. Hymn Watykański, czy też Odę do radości - oficjalny hymn Unii Europejskiej.
Prezes Waldemar Pawlak w otoczeniu muzyków / Fot. Grzegorz Broniarczyk
W uroczystościach wziął udział prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak.

Cztery sympatyczne chórzystki / Fot. Grzegorz Broniarczyk
- Tu nie chodzi o kunszt muzykowania. Spotykamy się , aby oddać hołd wielkiemu Polakowi, Karole Wojtyle. Najważniejsze jest, aby tu być, by podziękować mu naszą muzyką - powiedziała dla Wiadomości24 flecistka orkiestry KWB Konin. Wszyscy przedstawiciele orkiestr i chórów otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa oraz zaproszenie ks. kustosza na kolejny, trzeci już ogólnopolski zlot za dwa lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.