Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10847 miejsce

W hołdzie Krystynie Jamroz po raz 20. w Busku - Zdroju

Choć do rozpoczęcia XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju pozostało jeszcze sporo dni, to już teraz melomani powinni zarezerwować sobie czas między 27 czerwca a 6 lipca 2014 roku.

Dyrektor buskiego festiwalu, Artur Jaroń (z lewej) znów będzie gościł Grażynę Brodzińską i Bogusława Kaczyńskiego. / Fot. Krzysztof KrzakJubileuszowy festiwal, którego patronką jest wywodząca się z Buska – Zdroju wybitna sopranistka, solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, Krystyna Jamroz (1923 – 1986) będzie obfitował w niezwykłe wydarzenia muzyczne, w których wezmą udział wybitni artyści polscy i zagraniczni. Koncert festiwalowe odbywać się będą nie tylko w Busku – Zdroju, ale także w innych miejscowościach: w Kielcach, Glinianach, Chmielniku, Szańcu, Staszowie, Solcu – Zdroju, Bogucicach, Wiślicy, Pińczowie i Kurozwękach.

Niektóre z tych koncertów będą niebiletowane. Wstęp wolny będzie m.in. na niewątpliwe wydarzenie XX MFM, jakim będzie wykonanie przez Chór Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Kameralnej Sinfonietta Cracovia utworu Missa Brevis Krzysztofa Pendereckiego, którym dyrygować będzie sam kompozytor. Wstęp wolny przewidziano też na koncert „Ave Maria w muzyce” (kościół w Glinianach), którego gwiazdą będzie Alicja Węgorzewska – Whiskerd; na plenerową galę "Stąd jesteśmy, tu wracamy" z udziałem Małgorzaty Walewskiej; na koncert "Panis Angelicus" z udziałem Wiesława Ochmana; na wieczór muzyki gospel w wykonaniu amerykańskiej sopranistki Gwendolyn Bradley i pianisty Artura Jaronia, dyrektora artystycznego i spiritus movens buskiego festiwalu (obydwoje odsłonią też osłonią swoje słoneczka w alei gwiazd).
Program XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju.
Roma Owsińska wystąpi w koncercie muzyki sakralnej w Kościele Parafialnym w Szańcu. / Fot. Krzysztof KrzakPodczas zbliżającego się festiwalu w Busku – Zdroju melomani będą mieli okazję posłuchać zróżnicowanej gatunkowo koncertów. Wystąpią m.in. Grupa MoCarta, Janusz Radek, Hanna Banaszak, Trio Włodka Pawlika, Konstanty Andrzej Kulka, Danił Trifonow, Nicole i Michele Bourdoncle; ze spektaklami muzycznymi zagoszczą w Busku – Zdroju: Kielecki Teatr Tańca ("Dziadek do orzechów"), Teatr Muzyczny w Gliwicach ("Noc w Wenecji") i Opera Śląska z Bytomia ("Cyganeria"). Na uwagę zasługują też koncerty, w których zaprezentują się młodzi wokaliści i muzycy z kieleckiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Być może wśród nich znajdzie się ktoś równie utalentowany jak tenor Jakub Oczkowski, rodem z Buska – Zdroju, który da swój recital z Salonową Orkiestrą Zdrojową.

Sympatyczną tradycją Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju są spotkania w kawiarence festiwalowej z gwiazdami imprezy. W tym roku w kawiarence Cynamonowej i w Sanato będzie można porozmawiać z Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Grażyną Brodzińską, Bogusławem Kaczyńskim, Włodkiem Pawlikiem, Gwendolyn Bradley i Vadimem Brodskim.Tenor Witold Matulka będzie jednym z wykonawców gali Bogusława Kaczyńskiego. / Fot. Krzysztof Krzak

Otwarcie festiwalu odbędzie się 27 czerwca br. o godzinie 20 wystawą "Krystyna Jamroz ze zbiorów Adama Czopka", filmem o artystce i koncertem laureatów konkursu wokalnego jej imienia. Karnety w cenie 400 złotych można rezerwować w siedzibie organizatora, Buskiego Samorządowego Centrum Kultury (www.bsck.busko.pl) lub pod numerem telefonu 41 378 17 29. Na stronie internetowej BSCK można też znaleźć szczegółowe informacje na temat imprezy, w tym także cennik biletów na wybrane koncerty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.