Facebook Google+ Twitter

W hołdzie ofiarom katastrofy kolejowej pod Otłoczynem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-08-19 12:13

W 31. rocznicę katastrofy kolejowej pod Otłoczynem oddamy hołd jej ofiarom. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie odbędą się dzisiaj o godz. 17.30. Samorząd województwa reprezentować będzie wicemarszałek Edward Hartwich.

31 lat temu, w miejscowości Brzoza pod Otłoczynem niedaleko Torunia, w największej w historii polskich kolei katastrofie zginęło 65 osób. Dwie kolejne, zmarły w wyniku odniesionych obrażeń, poważnie ranne zostały 64 osoby.

Nad ranem 19 sierpnia 1980 roku ze stacji Toruń Główny w kierunku Włocławka rusza spóźniony pociąg pospieszny relacji Kołobrzeg - Łódź. Dwie minuty później, o godz. 4.18., w przeciwnym kierunku wyjeżdża pociąg towarowy z Otłoczyna. Jego zmęczony dwudziestogodzinną służbą maszynista, przejeżdża obok semafora wskazującego sygnał „stój!”. Przecinając rozjazd krzyżowy, towarowy skład wjeżdża na lewy tor, po którym zdąża mu naprzeciw pociąg pośpieszny. Rejestrują to automatyczne urządzenia sterowania ruchem, co zauważają przerażeni dyżurni, którzy z braku łączności z maszynistami nic nie mogą zrobić. O godz. 4.30, w wąwozie niedaleko miejscowości Brzoza, dochodzi do zderzenia.

Jednym z uczestników wielogodzinnej, trudnej akcji ratunkowej był Kazimierz Janicki, wówczas naczelnik lokomotywowni w Toruniu. Przyjechał on na miejsce tragedii, jako dowódca jednego z dwóch pociągów ratowniczych. W maju ubiegłego roku, pan Janicki, obecnie emerytowany kolejarz, zwrócił się do marszałka województwa z prośbą o zorganizowanie uroczystości upamiętniających ofiary. Marszałek Piotr Całbecki podjął tę inicjatywę bez wahania i zdecydował, że odtąd uroczystości pod pomnikiem w lesie pod Otłoczynem odbywać się będą co roku. - Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, a także pełnym poświęcenia ratownikom – mówił w sierpniu 2010 roku marszałek Piotr Cabłecki.

A oto program dzisiejszych uroczystości:
17.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy – las przy drodze krajowej nr 1 między Brzozą a Otłoczynem, ok. 2 km za Brzozą w kierunku Włocławka
18 – uroczysta msza święta w intencji ofiar - kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.