Facebook Google+ Twitter

W Honolulu mówią "aloha!" elektrycznym samochodom

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-06 15:47

Hawaje będą pierwszym amerykańskim stanem, który stworzy infrastrukturę drogową pozwalającą na korzystanie niemal wyłącznie z samochodów napędzanych energią elektryczną.

Plany te przewidują budowę do 2012 roku 100 tysięcy stacji do ładowania akumulatorów oraz import elektrycznych pojazdów produkowanych wspólnie przez koncerny Nissan oraz Renault.

Kierowcom, którzy zdecydują się na zakup ekologicznego samochodu, oferowane będą plany taryfowe obejmujące doładowanie i wymianę akumulatorów. Oprócz tego właściciele elektrycznych aut będą mogli korzystać z płatnych stacji ładowania pojazdów rozmieszczonych na parkingach i przy ulicach.

Gubernator Hawajów Linda Lingle twierdzi, że dzięki temu programowi sześć dużych wysp stanu spełni ambitne założenia redukcji zużycia paliw kopalnych o 70 procent w ciągu następnych 30 lat.
Na Hawajach mieszka około 1,3 miliona ludzi, z czego większość w Honolulu. Pacyficzne wyspy importują obecnie 90 procent zużywanej przez siebie ropy z takich krajów jak Arabia Saudyjska. Kosztuje to około 7 miliardów dolarów rocznie.

- Nasz projekt jest częścią strategii niezależności energetycznej. Chcemy uwolnić się od uzależnienia od ropy - tłumaczy pani Lingle. Większą część infrastruktury dostarczy i sfinansuje firma Better Place z Doliny Krzemowej. Lokalne władze muszą dodatkowo zebrać od 75 do 100 milionów dolarów na realizację nowatorskiego projektu.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.