Facebook Google+ Twitter

W III kw. chiński PKB wzrósł "zaledwie" o 9,6 proc. w ciągu roku

Chiny - III kwartał 2010. PKB wzrósł "zaledwie" o 9,6 proc. w ciągu roku. Inwestycje wzrosły o 24 proc. Konsumpcja o 18 proc. A my dalej jesteśmy "zieloną wyspą". I naszym głównym problemem jest katastrofa w Smoleńsku.

21 października opublikowano wywiad z rzecznikiem prasowym chińskiego Głównego Urzędu Statystycznego Sheng Laiyun. Dziennikarz centralnej telewizji m. in. prosił o skomentowanie wyników gospodarczych III kwartału 2010 roku w świetle zmniejszenia się dynamiki wzrostu chińskiego PKB.

Chiński PKB w III kwartale wzrósł o 9,6 proc. w ciągu roku. Jest to mniej niż w I i II kwartale (11,9 proc. i 10,3 proc.). Zarówno średni wzrost PKB, jak i produkcji przemysłowej są na poziomie przeciętnej dla ostatnich 3 lat - twierdzi rzecznik.

W każdym z III kwartałów 2010 roku nakłady na inwestycje wzrastały o ok. 24 proc. w ciągu roku, konsumpcja o ok. 18 proc. Warto podkreślić, że takie wyniki (PKB i produkcja) nie biorą się znikąd. W Polsce nakłady inwestycyjne stanowią 16,4 proc. PKB (2009 rok). W Chinach 39,5 proc. (II kwartał 2010).

Daj nam Panie Boże na naszej "zielonej wyspie" w Unii Europejskiej dwa razy gorszą dynamikę niż mają Chińczycy! Oni nie muszą o to prosić Boga. Zresztą nie powinni - przynajmniej nie Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin. Przy tym udziale nakładów inwestycyjnych w PKB wypracują sobie wzrost bez Bożej pomocy!

Źródła:
Wywiad z rzecznikiem prasowym Chińskiego GUSu
Część wywiadu przetłumaczona na polski
Dane na temat chińskiego PKB i inwestycji
Mały rocznik statystyczny 2010

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.