Facebook Google+ Twitter

W Indiach zaczyna się konferencja rozbrojeniowa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-09 08:28

W stolicy Indii New Delhi, rozpoczyna się konferencja ekspertów z kilkunastu krajów świata, poświęcona likwidacji broni nuklearnej. Dwadzieścia lat temu ówczesny premier Indii Rajiv Gandhi przedstawił na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych ideę rezygnacji z rozwijania i posiadania arsenału jądrowego przez dysponujące nim państwa.

W delhijskiej konferencji udział biorą między innymi eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin, a także analitycy hinduscy. Uważają oni, że idea Rajiva Gandhiego jest jak najbardziej aktualna. Ich zdaniem, trakt o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, którego Indie nie podpisały, nie rozwiązuje sytuacji. Tworzy bowiem sytuację, w której grupa państw ma dostęp do technologii nuklearnych, a większość państw jest takiego dostępu pozbawiona. Zdaniem ekspertów indyjskich, dopiero wspólna decyzja państw posiadających broń jądrową o rezygnacji z niej zapewni światu bezpieczeństwo.

Indie weszły w posiadanie broni nuklearnej w roku 1998. Od tego czasu wielokrotnie postulowały rozpoczęcie rozmów na temat jej całkowitej eliminacji broni jądrowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.