Facebook Google+ Twitter

W interesie społecznym jest utrzymanie dystansu do taśm PSL

Drobny nepotyzm i przekręty na niższym szczeblu nie są chwalebne i nieodzowne, ale ich "przegłośnienie" wcale nie musi służyć społeczeństwu, tak jak nie służy umniejszanie lub zatajanie machinacji w wielkiej skali.

Sonda

Sprawa taśm PSL

 / Fot. Bartek Syta/PolskapresseOpozycja, przynajmniej ta prawicowa - bo uwikłani we własne afery członkowie SLD i Ruchu Palikota zbyt wiele mają na sumieniu - posiada moralne prawo do punktowania potknięć rządzących koalicjantów. Razi jednak naznaczona osobistymi deficytami i porażkami żarliwość z jaką to robią ludzie Ziobry i Kaczyńskiego. Prawica bezmyślnie podkręca piłkę w grze, na której nikt nie musi zyskać albo zyskuje anonimowy beneficjent. Nadrabianie zaległości w budowaniu frontu prawicowego agresywnym wytykaniem cudzych potknięć na pewno nie przysporzy sympatii konserwatystom, tak jak nie przysporzy jej pogubionemu programowo Palikotowi.

Afera w PSL nie jest tą z najwyższej półki. Korupcje klasy A nie oglądają raczej światła dziennego. Jakkolwiek afery mieszczą się na różnej wysokości półek, to bardzo często ważniejsze niż ich ciężar gatunkowy jest życie w drugim obiegu, medialnym.

 / Fot. Wiadomości24Dla mediów, dla ich właścicieli afery mogą mieć trzy znaczenia: zagrażające, korzystne i obojętne. Kiedy afera zagraża interesom wielkich koncernów (np. przy okazji prywatyzacji) media ją przemilczają i minimalizują. Jeśli afera jest "korzystna", to media z drobnej sprawy zrobią wielką. Bywa że media fingują afery. "Neutralne" to takie, na których raczej właściciel mediów nie straci ani nie zyska, choć z reguły może jakąś korzyść dla siebie wyciągnąć, choćby przez pokazanie odbiorcom, że praca mediów jest niezastąpiona.

Społeczeństwo stało się zakładnikiem własnych standardów, które wyolbrzymiane w jednych przypadkach w innych są pomniejszane. W rezultacie wrogów oligarchii łatwo wyeliminować.

Błędy bliskich współpracowników min. Sawickiego położyły kres jego dynamicznej karierze, ale nie unicestwiają zasług, a ma ich PSL i Sawicki wiele dla polskiego rolnictwa. Jedno nagranie nie powinno ich przekreślać. Jednak złapani w pułapkę moralnego szantażu łatwiej przebaczymy łajdakowi, którym media się nie zajmą, niż pracowitemu człowiekowi, który popełnia wybaczalne błędy.

W rozsypce jest refleksja nad etyką w biznesie i polityce - tu bije źródło prywaty. Lokalnych notabli nie usprawiedliwia terror szalejący na szczytach światowej władzy. Czy w tej sytuacji nie powinniśmy trzymać się uniwersalnego kodeksu, który ponad skuteczność i zysk stawia człowieka i dobro wspólne? Cierpliwe kształtowanie wewnętrznego etosu jest jedynym sposobem na uodpornienie na manipulację, której główni autorzy nie pozwolą się ujawnić, o czym warto pamiętać potępiając drobnych malwersantów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

obrońca zwierząt
 • obrońca zwierząt
 • 20.07.2012 15:18

@alek 18:56 .
Jaruś bije konia w łazience, bo nie ma kobiety.Tylko jak on tego konia wprowadził do łazienki?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 20.07.2012 14:35

ta pczatkowa opinia to skandal... i to wręcz przyzwolenie na to.. niektórzy politycy PSL których poważałem mówią .... jak ktoś mógł to sfilmowac i pokazać publicznie..! to jest degeneracja polityków

Komentarz został ukrytyrozwiń
ania
 • ania
 • 20.07.2012 10:35

"DROBNY nepotyzm"? Ja inaczej rozumiem słowo drobny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W handlu jest takie powiedzenie, że każdy towar znajdzie swojego kupca. W polityce ta mądrość też jak najbardziej funkcjonuje. Kurski też znajdzie swoich zwolenników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Marcin jak zwykle pisze spokojnie, obiektywnie i rzeczowo.
A ponieważ afery i aferki nepotyczne , nagrywanie, upublicznianie i tzw." podkładanie świni" nie są wyłącznie nasza specjalnością - mogę dodać tylko, że fachowe i zaangażowane dziennikarstwo wkłada w takich przypadkach wysokie koturny i dmie z całych sił w wuwuzele.
To nie nepotyzm i przekręty są nasza specjalnością; jest nią histeryczny wrzask kiedy "kolesie" publicznie rozgrywają swoje partyjne partyjki. Żadna partia nie jest wolna od tak zwanych zakusów. Dlatego wklejam fragment swojego wpisu, który już dałam w innym miejscu:

" Możemy udowodnić, że Pomorze potrafi być pisowskie. To jest początek, a jeśli spotkamy się tu za trzy lata, to zobaczycie – Pis na Pomorzu będzie wielki. Będę konsekwentny w odzyskiwaniu dla ludzi Pis urzędu po urzędzie, przedsiębiorstwa po przedsiębiorstwie, agendy po agendzie – tych miejsc, których obsada zależy od państwa. Pis musi tam rządzić." (-) Jacek Kurski, zjazd PiS na Pomorzu 2007 rok.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_(slogan_polityczny)

W aferach korupcyjno-nepotyczno-ekonomicznych jesteśmy organizmem raczkującym; wystarczy poczytać jak to się dzieje w innych krajach, których moralność nie była przerwana 50letnią "lekcją realnego socjalizmu" -
http://historia.na6.pl/wielki_kryzys_ekonomiczny

http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/skandale;polityczne;we;wloszech.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Frank
 • Frank
 • 19.07.2012 20:37

Może w interesie społecznym jest pozwolić się okradać sitwie z PO i PSLu??

Komentarz został ukrytyrozwiń
alek
 • alek
 • 19.07.2012 18:56

Kto bije kobietę ???Znowu Niesiołowskiemu się pogorszyło?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Relacja
 • Relacja
 • 19.07.2012 18:35

Sekta pisowska bije kobietę
http://www.youtube.com/watch?v=-LzCzxQa_vM&feature=related

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek M
 • Jurek M
 • 19.07.2012 18:31

Hymn PiS w nowej wersji ;)
http://www.youtube.com/watch?v=_FGfl9zaA-Y&feature=related

To jest Prawo ???i Sprawiedliwość ???w wykonaniu PiS !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Nowotarski
 • Jan Nowotarski
 • 19.07.2012 18:30

To tak trudno było się domyśleć że PO to gangsterka w białych kołnierzykach?Liberałów z których wywodzi się Tusk i Bielecki powszechnie w latach 90tych nazywano aferłami,Po premierowaniu Bieleckiego nawet do parlamentu się nie dostali, więc przykleili się do UW, takich samych złodziei jak oni sami.Bo do złodziejstwa nie potrzeba ideałów ,poglądów czy przekonań .Można to robić z każdym chętnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.