Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6162 miejsce

W internecie nie wszystko podane jest na tacy

Poszukiwanie potrzebnych informacji w sieci zazwyczaj kończy się na korzystaniu z wyszukiwarek typu Google. Jednak, wbrew oczekiwaniom, nie wszystko potrafią one odnaleźć. Szczególnie w przypadku tego, co oparte jest na systemie dLibra.

W pisaniu prac dyplomowych warto sięgać do artykułów. Natomiast wydania archiwalne najłatwiej znaleźć w internecie. Dotarcie do dzienników i czasopism na całym świecie ułatwia prezentowana tu strona. / Fot. Screen ze strony www.gazzetta.plInternet ukryty? Samo to wyrażenie można by uznać za oksymoron. Co się pod nim kryje? Są to głównie pliki, których treść nie tak łatwo jest przeszukać, chociażby dokumenty PDF. Ale mam tu na myśli raczej biblioteki cyfrowe, korzystające z oprogramowania dLibra. Wyszukiwarki internetowe, z jakich korzystamy na co dzień, nie sięgają niestety do wydań książek czy dzienników zapisanych w formacie image/x.djvu.

Od niej się zaczęło

Na systemie dLibra oparta jest największa i pierwsza w Polsce biblioteka cyfrowa - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa. Obecnie znajduje się w niej ponad 56 tysięcy publikacji, natomiast liczba czytelników sięga już ponad 6 milionów. Poza książkami można w niej znaleźć między innymi rozprawy doktorskie czy dokumenty miasta Poznania. Jednakże najciekawsze jest archiwum nieistniejącego już Dziennika Poznańskiego, a także innych tytułów. Jest ich już około stu, a w zasobie są wydania dzienników lub czasopism z XVIII wieku. Wydaje się być to rajem dla pasjonatów historii województwa wielkopolskiego czy choćby badaczy prasy.

Grzebanie w odległej bibliotece

Proces digitalizacji wymaga nakładu pracy. Dlatego trzeba poczekać, aż większość pozycji będzie można znaleźć w sieci i przeczytać, nie wychodząc z domu. Jednak coraz łatwiejsze jest wyszukiwanie książek w bibliotekach regionalnych czy instytucjonalnych. Jest to zasługa katalogów WebPAC. Elektroniczna BIBlioteka pomaga skompletować potrzebne materiały, np. do prac dyplomowych. Jest to platforma cyfrowa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, która przekieruje nas do miejsc, gdzie możemy zamówić wybrane publikacje, albo do bibliotek cyfrowych. Najłatwiej tam dotrzeć, korzystając z zakładek Biblioteki oraz Serwisy. Zasoby zdigitalizowanych bibliotek są uzupełniane zazwyczaj przez tytuły wypożyczane od dnia, w którym zaczęto katalogować pozycje w sieci.

Najaktualniejsze źródła informacji

Aby napisać książkę lub pracę doktorską, nie wystarczy dzień, tydzień, miesiąc. Jednak czas ten jest odpowiedni do napisania artykułu naukowego, czy jakiegokolwiek innego. Wniosek jest prosty – najświeższych doniesień należy szukać w prasie. W erze globalizacji nie powinno się skupiać jedynie na tej krajowej. Gdzie zatem najlepiej szukać pożądanych tytułów prasowych? Najobszerniejszym katalogiem jest Gazzetta.pl. Wyszukiwanie to nic innego jak wybór kontynentu, kraju, tytułu. Stąd niedaleka droga do e-wydań. Jednak pamiętajmy, że jest to zbiór hiperłączy do stron domowych dzienników oraz czasopism, więc nie znajdziemy tam ani radia, ani telewizji.

Korzystając z internetu, czujemy się zalewani informacjami. Jednak biorąc pod uwagę rzeczy, do których nawet nie próbowaliśmy dotrzeć w sieci, można mówić o tsunami informacyjnym. Dawniej wyzwaniem było zdobycie informacji, obecnie – wyselekcjonowanie jej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

dokładnie Piotr

+ Gosiaku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Głównie za pokazanie czegoś, o czym nie wiedziałem, jak i pewnie sproo czytelników link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Google potrafi znaleźć wszystko, tylko trzeba wiedzieć jak pytać. Problem nie tkwi w niemocy mechanizmu wyszukiwarki, ale w formacie plikow PDF i DjVu. Google potrafi przeszukac juz .pdf, ale tylko taki, ktory nie jest wylacznie graficznym zapisem np. ze skanera. DjVu to zupelnie inna bajka. Jest to wyłacznie graficzny format zapisu- trudno (jeszcze) wymagac od wyszukiwarki, zeby przeszukiwala mapybitowe, .jpg, etc.:)
A to jest przyklad idealnej hybrydy do zastosowan w Cyfrowych Bibliotekach http://www.ancientlibrary.com/smith-bio/0010.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za pomysł +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, ale nie w wyszukiwarce google ;) O to chodziło w tym tekście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.04.2008 21:02

Ja powie tak, w internecie można znaleźć wszystko (dosłownie) pod warunkiem że wie się czego szuka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można więcej, choćby o KARO, ale nie lubię długich tekstów w internecie. Jeśli już to same linki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.