Facebook Google+ Twitter

W internecie zobaczysz nieistniejącą już Warszawę

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-11 10:05

Do internetu trafiła unikalna kolekcja fotografii wykonanych w drugiej połowie XIX w. i na początku XX w. przez społeczników z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Na razie w sieci na stronie www.tonz.org.pl dostępnych jest ok. 7300 pozycji, w tym ponad 1300 zdjęć dawnej Warszawy.

To jedynie część olbrzymiej kolekcji przechowywanej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Niestety, na kolejne zdjęcia będziemy musieli poczekać. Ministerstwo kultury odrzuciło bowiem w ubiegłym tygodniu wniosek o dofinansowanie projektu.

W 1906 r. członkowie TOnZ, przejęci złą sytuacją zabytków na terenie zaboru rosyjskiego, postanowili udokumentować ich stan. Uzbrojeni w ciężkie, skrzynkowe aparaty fotograficzne wyruszyli na ulice polskich miast oraz na prowincję.

Fotografowali stare dwory, pałace, synagogi oraz drewniane kościółki - skazane, ze względu na starość i niedobór miejsca pod rozbudowę miasta, na rozbiórkę. Robili zdjęcia ozdobnych elewacji, ale i wnętrz budynków.

Jednak ich praca nie polegała wyłącznie na fotografowaniu. - Wykonywali szkice, przygotowywali spisy inwentaryzacyjne. Dzięki temu wiemy np., jakie było oryginalne wyposażenie kościołów - mówi Wiesław Kaczmarek, prezes TOnZ. O tym, jak cenne jest to źródło historyczne, świadczy fakt, że fotografie z kolekcji zostały wykorzystane przy ostatniej renowacji pałacu w Wilanowie.

Społecznicy TOnZ kierowali obiektywy aparatów również na ludzi, krajobrazy, zatrzymywali w kadrach życie codzienne. W kolekcji są zdjęcia drewnianych kołysek, kobiet robiących pranie w rzece, portrety prowincjonalnych plebanów. Na zdjęciach z Warszawy zwraca np. uwagę tłum ludzi na targowisku na Rynku Starego Miasta, pejsaci Żydzi spacerujący uliczkami Muranowa i Nalewek czy pisane cyrylicą szyldy sklepów przy Trakcie Królewskim.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.