Facebook Google+ Twitter

W Iranie nie będzie powtórzonych wyborów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-16 17:52

Wybory w Iranie nie zostaną powtórzone. Rada Strażników Konstytucji odrzuciła wniosek Mira Husejna Mousawiego o anulowanie wyników głosowania. Dojdzie za to do powtórnego przeliczenia głosów. Opozycja uważa, że zostały sfałszowane.

Rada zdecydowała, że nie będzie ponownego głosowania, gdyż wystarczy ponownie przeliczyć głosy oddane w piątkowych wyborach. Mieliby w tym uczestniczyć przedstawiciele wszystkich kandydatów startujących w wyborach - poinformował rzecznik Rady.

Zwolennicy opozycji zarzucają władzom sfałszowanie wyników wyborów. Ich powtórzenia domagają się podczas codziennych manifestacji. Wczoraj na ulicach Teheranu zgromadziło się kilkaset tysięcy ludzi. Podczas starć życie straciło kilkanaście osób. Po południu w centrum zebrały się tysiące zwolenników prezydenta Ahmadineżada, na innej manifestacji natomiast - tysiące zwolenników Mira Husejna Mousawiego.

Zachodni dziennikarze otrzymali od irańskiego ministerstwa kultury zakaz relacjonowania przebiegu demonstarcji. Ich akredytacje zostały anulowane, dziennikarze mogą jednak kontynuować pracę z biur.

Nie będzie powtórnego głosowania - zostaną natomiast ponownie przeliczone głosy oddane w piątkowych wyborach.

Eksperci mówią, że to mało znaczący gest w stronę opozycji, bo rada jest organem całkowicie popierającym prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Piotr Krawczyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przypomniał w TVP INFO, że irański prezydent ma wpływ nie tylko na urzędy państwowe, ale i na media. "Prezydent i jego ludzie w pełni kontrolują radio i telewizję oraz ministerstwo spraw wewnętrznych. Ministrem w tym resorcie jest szef sztabu Ahmadineżada z 2005 roku, który w ostatnim czasie przeprowadził czystkę w resorcie" - wyjaśnia ekspert.

Według komunikatu irańskiego MSW, obecny prezydent Mahmud Ahmadineżad otrzymał w wyborach ponad 62 procent głosów, a jego główny rywal Mir Husejn Mousawi - niespełna 34 procent. Opozycja uważa te wyniki za sfałszowane i twierdzi, że Mousawi otrzymał 20 milionów głosów, a Ahmadineżad cztery razy mniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.