Facebook Google+ Twitter

W Iranie policja otworzyła ogień do demonstrantów. Są ofiary

Opozycyjne media irańskie informują o czterech zabitych podczas rozbijania antyrządowych protestów w Teheranie. "Jest wielu rannych", "policja łamie ręce i nogi protestującym" - to tytuły niektórych relacji pojawiających się w portalu społecznościowym Twitter.

http://img.ly/jcl / Fot. fot. screen Dzisiejszy dzień przyniósł kolejne zamieszki w stolicy Iranu. W niedzielę do starć opozycji z policją doszło również w innych częściach kraju. Jak informuje opozycyjna strona internetowa Dżaras, protestujący w czasie starć podpalili policyjny motocykl. By rozpędzić protestujących wznoszących antyrządowe hasła, irańskie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego. Ulice w okolicy miejsca zamieszek zostały zablokowane, żeby uniemożliwić tysiącom ludzi dołączenie do protestu. W centrum Teheranu rozlokowano wcześniej setki policjantów z oddziałów prewencji i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. / Fot. ABEDIN TAHERKENAREH PAP/EPAMimo zamieszek opozycjonistów z policją w stolicy, planowane są na dziś kolejne protesty w innych miastach takich jak Vanak czy Mohseni. Irańska policja wydała natomiast oświadczenie, w którym całkowicie zaprzecza doniesieniom o krwawym bilansie zamieszek. "Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnych informacji na temat osób zabitych przez policję. Natomiast pewna liczba policjantów odniosła w dzisiejszych starciach obrażenia" - czytamy w oświadczeniu. Według opozycyjnych źródeł policjanci dostali rozkaz strzelania do demonstrantów ostrą amunicją, jednak wielu funkcjonariuszy odmawia użycia broni przeciw protestującym rodakom.

Informacje napływające z Iranu trudno potwierdzić, ponieważ mediom zagranicznym zabroniono relacjonować wydarzenia. Jedynym źródłem informacji jest internet, a konkretnie opozycyjne strony oraz Twitter - mikro blogi, które już były wykorzystywane w czasie masowych protestów w czerwcu br.

Źródła:
Wideo z dzisiejszych zamieszek
Relacja na bieżąco - Twitter
CNN.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Roman, ale u nas kandydatem może być każdy kto spełnia warunki, a my mamy wolny wybór. Każdy ma inne spojrzenie. W Iranie są kandydaci, którzy w zasadzie są identyczni. Nie ważne kogo się wybierze - nic się nie zmieni. W Polsce jest inaczej. Tutaj jest ten wybór. A to, że nikt wspaniały na prezydenta się nie zgłasza, to problem naszej polityki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Remy wierzmy w braci. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy ja wiem czy ta Ukraina normalnieje? tak sobie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Roman no choćby taki jak Polska choć Ukraina też już normalnieje.

Co do tego, że nie widać zbytnio zdjęć z tych demonstracji. Raczysz żartować? A jak mają się pojawiać jakiekolwiek zdjęcia? Władza na to nie pozwala. Zagranicznych dziennikarzy nie ma, miejscowi nie mogą pisać, wrzucać zdjęć. To co mamy to zdjęcia i filmiki robione przez samych demonstrantów po kryjomu i wrzucane do netu. Możliwości by zrobić dobre zdjęcie czy film z góry nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale że co dokładnie jest prymitywną propagandą? Obecna rewolucja w Iranie nie istnieje? No pewnie, że nie...
http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2009/12/091227_ag_ashura_demo_pics6.shtml
http://tehranlive.org/2009/12/27/war-in-tehran-streets-on-ashura-day/
http://www.facebook.com/album.php?aid=142353&id=108514667270
http://www.youtube.com/watch?v=SIh-r8kx2Sk

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.12.2009 15:44

@ Paulina P.
Oczywiście że nie. W Polsce ludzie są mniej uczynni. :(
Natomiast te fragmenty "W zasadzie każdy mieszkaniec ... narzeka na swoją władzę. Nie mogą wybrać tych których chcą, bo kandydaci są od władzy. Biedny kraj..." pasują do Polski jak ulał. Czyż nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman, ale chyba nie należy porównywać władzy polskiej, z władzą irańską?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.12.2009 09:34

@ Paulina P. - Na władzę to i w Polsce prawie każdy narzeka.
@ Adam L. - Normalnym to znaczy taki jak Polska czy jak Ukraina?

Nie dajcie się nabrać kochani na prymitywną propagandę jak w czasie "przewrotu" w Wenezueli.
Proszę o JEDNO zdjęcie tych tysięcy demonstrantów (oczywiście dobrej jakości żeby sprawdzić czy to nie PS).
W czasie mszy w Watykanie dziennikarze potrafią zrobić zdjęcie z wysoka na którym widać całe tłumy wiernych a tu takie zdjęcia jak z protestu stoczniowców w Warszawie. Coś tu śmierdzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Is this Iran's Berlin Wall moment?
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/middle_east/article6969094.ece

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pełna zgoda z Pauliną. No prawie, bo niestety bardzo duża czesc spoleczenstwa swietnie odnajduje sie w tym rezimie. Iran to jeden z najciekawszych krajów jakie było mi dane odwiedzić. Czekalem na dzien, gdy wladze bez skrywania sie otworza ogien do cywilow. To poczatek konca tego rezimu. Tak bylo w 1979, tak bedzie i teraz. Oby szybciej niz pozniej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.