Facebook Google+ Twitter

W Irlandii 4 biskupów podało się do dymisji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-25 20:39

Dwóch biskupów podało się do dymisji tuż przed świętami, dwóch w dzień Bożego Narodzenia. Ich rezygnacje wiążą się ze skandalem nękającym od wiosny irlandzki Kościół Katolicki.

Dwaj byli biskupi pomocniczy Dublina, Eamonn Walsh i Raymond Field wydali wspólne oświadczenie odczytane podczas pasterki. Mówią w nim, że ich rezygnacja być może przyniesie ulgę ofiarom molestowania seksualnego w ich diecezji. Wcześniej podali się do dymisji dwaj inni biskupi - Limericku, Donal Murray i Kildare, James Moriarty.

Wszyscy czterej związani byli z diecezją Dublina, której hierachia poddana została ostrej krytyce w niezależnym raporcie w sprawie skrywania przez władze Kościoła przypadków pedofilii, molestowania nieletnich i aktów brutalności wobec dzieci w kościelnych instytucjach, szkołach i domach opieki. Wcześniej, w maju, inny raport ujawnił, że w ciągu minionych 60 lat instytucje kościelne w całej Irlandii traktowały dzieci niemal jak więźniów, stosując surowy rygor i drakońskie kary, a co najmniej 2 tysiące ich wychowanków padło ofiarą okrucieństw i pedofilii ze strony duchownych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.