Facebook Google+ Twitter

W Islandii konstytucję pisze naród

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-30 17:50

Pod koniec kwietnia ma być gotowa nowa islandzka konstytucja. Co takiego wyjątkowego jest w tej ustawie zasadniczej Islandii?

 / Fot. Biekko/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.Otóż będzie to tak naprawdę pierwsza w historii świata konstytucja napisana przez „zwykłych” ludzi dla „zwykłych” ludzi (parafrazując Abrahama Lincolna „of the people, by the people, for the people”,).

Ale może po kolei....


Pewnie przypominacie sobie jeszcze niedawną katastrofę finansową w Islandii z 2008 roku. Ówczesny rząd poprzez „liberalną” politykę dołożył swoją „cegiełkę” do upadku Islandii. Można powiedzieć, że „dopiero co” sprywatyzowane islandzkie banki: Kaupthing, Glitnir i Landsbanki w przeciągu kilku dni stały się niewypłacalne, co w konsekwencji zagroziło bankructwem całego kraju[1]. Skala tego zagrożenia była ogromna. Długi tych trzech banków wynosiły ok. 100 mld dolarów, czyli ośmiokrotność islandzkiego PKB[2].

 / Fot. OddurBen/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licenseRząd chciał obarczyć tymi zobowiązaniami obywateli, jednak doszło do referendum[3], w którym Islandczycy, mimo stanowczych nacisków Unii Europejskiej zdecydowali się nie spłacać „nie swoich długów”[4]. W przeciwieństwie do krajów PIGS (Portugal-Ireland-Greece-Spain) Islandczycy jako jedyni nie ulegli presji międzynarodowej finansjery. Trochę wcześniej po falach protestów rząd musiał ustąpić[5]. Pojawił się nowy rząd, który wiele naobiecywał, między innymi demokrację bezpośrednią. Jednak jak to z rządami bywa, nie wiele zaczął wprowadzać w życie.

Islandczycy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce


Jak historia uczy, nie można mieć zbyt dużego zaufania do polityków. Islandczycy postanowili napisać nową własną Konstytucję, tym razem bez ich pomocy[6]. Każdy, kto nie miał wcześniej nic wspólnego z polityką mógł się zgłosić do tworzenia nowej ustawy zasadniczej. Spośród ochotników wylosowano ok. 950 osób[7]. Zebrali oni postulaty, które według nich powinny znaleźć się w nowej Konstytucji. Zanotowano m.in. „demokrację bezpośrednią”, „ponowne upaństwowienie surowców naturalnych”, oraz, że „stanowiska państwowe mogą być przekazywane TYLKO i wyłącznie na zasadzie konkursów, wedle kompetencji, a nie znajomości”, itd... Na stronach http://www.thjodfundur2010.is dostępna jest pełna lista propozycji, którą da się przy pomocy tłumaczy internetowych dostatecznie zrozumieć bez znajomości islandzkiego.

Następnym krokiem było wybranie spośród 500 możliwych kandydatów 25-osobową grupę ekspertów - 15-stu mężczyzn i 10 kobiet[8][9]. Do końca kwietnia mają oni za zadanie spisać tę listę wniosków jako dokument o stosownym prawnym formacie.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko trzymać kciuki za Islandczyków... cdn.

Jordan Cibura dla Stowarzyszenia Więcej Demokracji (Stowarzyszenie, które walczy o stosowanie mechanizmów demokracji bezpośredniej w Polsce)
Wiadomość można kopiować dla celów niekomercyjnych po wyraźnym podaniu autora oraz linku

Artykułu ukazał się pierwotnie tutaj: http://www.demokracjabezposrednia.pl/node/1021

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

bwlcwjdueuc
  • bwlcwjdueuc
  • 13.07.2011 19:35

aEehON <a href="http://cyzydbmnhsiy.com/">cyzydbmnhsiy</a>, [url=http://hfwzmjojtshu.com/]hfwzmjojtshu[/url], [link=http://dusscgqggctz.com/]dusscgqggctz[/link], http://cucoqfedygrg.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pravy
  • Pravy
  • 02.04.2011 09:25

Islandia ma 300tys, Szwajcaria 7mln, Kalifornia 37mln.... nie widzę zależności.
Każdy kraj, który potrafi przeprowadzić wolne wybory jest też przeprowadzić referendum.
Islandia, która nie ma armii, nie jest w stanie się obronić, którą szantażuje UK, Holandia, UE, IMF, Bank Światowy... nie wiem czy wielkość sprzyja Islandczykom. To już bardziej Polacy, gdyby tylko ruszyli swoje cztery litery i wyszli na ulicę, mogliby mieć większe poczucie, że los jest w ich rękach... ale myślę, że to tylko kwestia czasu. Jak nie będzie co włożyć do gara, to ludzie wyjdą na ulicę. Nie raz tak było. Mam tylko nadzieję, że to nowe pokolenie protestujących, które ma dostęp do internetu, potrafi czytać i myśleć, przypomni sobie o Islandii, Szwajcarii i możliwości podejmowania decyzji za pomocą referendum. Tak im dopomóż...

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, tylko Islandia ma ilu mieszkańców?
Mieszkańcy mają w pełni odczucie , że ich los jest w ich własnych rękach.
Ale przy takiej populacji to jest możliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A lud ma dobre serce i chce komuny.
"JUSTICE, WELLBEING AND EQUALITY &#8211; Values and related issues regarding general justice, wellbeing and equality in relation to education, health and essentials of living etc. All persons in the country shall be guaranteed a decent livelihood regardless of gender, race, age, residence, work, nationality, religious belief, financial situation, handicap, sexual orientation or opinions. Everyone shall have equal right to minimum essentials of living, education, health care and social service. Everyone shall have rights to pension benefits. The value of votes shall be equal and the penal code clear"

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 31.03.2011 08:03

Tu też brak zajawki o konkursie.
Poprawiam niedopatrzenie.

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.