Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11591 miejsce

W Izraelu Polska to "ziemia przeklęta"

Zgodnie z przyjętym stereotypem, nasz kraj jest „ziemią przeklętą” i żydowskim cmentarzem pełnym antysemitów. Może nas zastanawiać fakt, dlaczego podobnej opinii nie mają Niemcy, cieszące się w Izraelu ogromną estymą.

To miejsce w dalszym ciągu jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Polsce / Fot. Timo KlimoffIzraelczycy należą do najwięcej podróżujących narodów na świecie, jednak Polska w dalszym ciągu pozostaje dla nich białą plamą na mapie. Zgodnie z przyjętym stereotypem, nasz kraj jest „ziemią przeklętą” i żydowskim cmentarzem pełnym antysemitów. Może nas zastanawiać fakt, dlaczego podobnej opinii nie mają Niemcy, cieszące się w Izraelu ogromną estymą. O ile Berlin jawi się w oczach Izraelczyków jako stolica europejskiej kultury, o tyle Warszawa pozostaje kulturalną prowincją.

Paradoksalnie, niechęć do Polski po upadku żelaznej kurtyny tylko się umocniła. To wtedy zaczął się wysyp izraelskich wycieczek do kraju nad Wisłą. W czasie kilkudniowego pobytu uczniowie spędzają czas w miejscach gdzie naziści założyli w czasie wojny obozy koncentracyjne, a także w autobusach i hotelach. Efekty nie każą długo na siebie czekać – młodzi Izraelczycy kojarzą Polskę z miejscem żałoby, „ziemią nieczystą”. Często twierdzą nawet, że to Polacy są odpowiedzialni za Holokaust, a niemieccy naziści tylko zakładali tory kolejowe.

Podczas gdy stosunki z Niemcami uległy normalizacji, Polska pozostaje w świadomości Izraelczyków miejscem, które delikatnie mówiąc nie zasługuje na szacunek. Holokaust nie jest jedyną przyczyną takiej postawy – niedawno w „Haaretz”, najbardziej opiniotwórczej gazecie w Izraelu, przytoczono słowa pewnego historyka: „My, polscy Żydzi, zawsze patrzyliśmy na polską kulturę z góry, a nawet wy, niemieccy Żydzi, zawsze patrzyliście na Niemców z dołu”.

Na szczęście, w ostatnich latach możemy zaobserwować złagodzenie negatywnego stereotypu Polaka w Izraelu. Jeszcze kilka lat temu nikt w Ziemi Obiecanej nie chciał się przyznać, że ma polskie korzenie. Od niedawna jednak ludzie zaczynają wyjawiać swoje „sekrety” – przyczyną tej zmiany jest prawdopodobnie członkostwo w Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

+ za temat, który jest mało znany, bo się o nim nie mówi. Słusznie Pani Jadwiga pisze:

Poźniejsze rozmowy pozwoliły mi na wyjasnienie wielu rzeczy, ale też na zadanie pytania: Dlaczego Zydzi zaraz po wojnie nawiazali kontakty z Niemcami? Dlaczego wracaja do NRF? - odpowiedź była jedna: interesy.

Tym głównym interesem była umowa zawarta po II wojnie światowej między Izraelem a Niemcami. Gigantyczne odszkodowania dla jednych w zamian za spokój drugich. To nasze nieszczęście i nasz ból, że do zagłady doszło w naszym kraju. Takie jest życie.

Sam tekst trochę chaotyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Za pazur, odwagę i kapitalny temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Demokracja polega na tym, ze kazdy ma prawo wyrazic swoja opinie. Jezeli w izraelskiej prasie ten problem zostal przywolany, to znaczy, ze negatywne stereotypy o Polakach istnieja. Oczywiscie, mozemy sobie powiedziec, ze to poglady mniejszosci i zignorowac takie wypowiedzi, pytanie tylko, czy w ten sposob osiagniemy jakas poprawe w stosunkach polsko-izraelskich?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Kaski:

Stereotypy, ktore opisuje, sa zaczerpniete z izraelskiej gazety. Stad pochodzi wiele wypowiedzi, ktore wykorzytstalam w moim artykule. Wlasnie studiuje w Izraelu, nie musisz sie bac, ze jestem antysemitka, raczej przeciwnie. Chcialam przedstawic ten punkt widzenia, bo nikt go wPolsce nie porusza. Nie znaczy to, ze wszyscy Izraelczycy tak mysla. Pod koniec artykulu umiescilam referencje do materialu, ktory wykorzystalam w mojej pracy - niestety po hebrajsku, nie dysponuje zadnym tlumaczeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uzupełnię Zuzanno.
Autorem pomnika bohaterów getta, jest warszawski artysta malarz i rzeźbiarz Jan Małeta.
Dosyć powierzchownie potraktowałaś temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie zrozumiem tego Żydowskiego narodu.
Jeśli ktoś źle napisze o "czarnym" to nikt nie reaguje a jak ktoś źle napisze o "żydzie" to cała dziennikarska śmietanka wrze z oburzenia "rasiści, faszyści etc" w szczególności GW ale to już inny temat.
Jeśli mnie pamięć nie myli w Polsce Żydzi nigdy nie cieszyli się dobrą sławą, może przez to również że skupowali nasze weksle a potem przejmowali majątki.
Tak czy siak, jak pokazuje historia wszystkie wojny były albo o babę albo o religię.
Bab pozbyć się nie możemy więc zostaje odrzucenie religii i już o 99% mniej wojen - tak ap ropo Żydów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla ludzi, ktorzy znaja okreslone sprawy z opowiadań - Polska jawi sie krajem w którym były obozy koncentracyjne.
Zetknełam sie z takim pojmowaniem rzeczy w Stanach Zjednoczoncy, kiedy zatrudniająca mnie pani domu, Zydówka o polskich korzeniach pytała, czy aby nie pochodze z Kielc, bo jeśli tak - to nie mam czego szukac.
Mieli w pamieci powojenny pogrom;
Poźniejsze rozmowy pozwoliły mi na wyjasnienie wielu rzeczy, ale też na zadanie pytania: Dlaczego Zydzi zaraz po wojnie nawiazali kontakty z Niemcami? Dlaczego wracaja do NRF? - odpowiedź była jedna: interesy.
Może w braku rozleglych interesów kryje sie odpowiedź na wzajemną (niestety) niechęć?
Podejrzewam również, że podejscie Koscioła w Polsce i w Niemczech do spraw stosunków polsko-żydowskich rózni się zasadniczo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" W czasie kilkudniowego pobytu uczniowie spędzają czas w obozach koncentracyjnych, autobusach i hotelach."

Trudno dyskutować o stereotypach, skoro sama Autorka się ich nie ustrzegła.
O ile mi wiadomo w Polsce nie ma obozów koncentracyjnych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

szczerze przeczytałem lid i sobie darowałem...wg mnie bez sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Początek świetny, nie ma rozwinięcia, jest tylko słabe zakończenie. Ale plus sie należy. Za odważne, bez steerotypów postawienie tezy z tematu artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.