Facebook Google+ Twitter

W jaki sposób naprawić demokrację?

Co byś zrobił, żeby poprawić demokrację? Jeśli chcemy poprawić demokrację w Polsce, to proces wyboru i kontroli rządu powinien być prowadzony w sposób następujący.

Często spotykamy się z pytaniem: co byś zrobił, żeby poprawić demokrację?
Ja mam taką oto propozycję. Jeśli chcemy poprawić demokrację w Polsce to proces wyboru i kontroli rządu powinien być prowadzony w sposób następujący.


1. Przedstawienie przez partię zwycięską swojego programu wyborczego.
2. Ogłoszenie konkursu na członków rządu, którzy wyrażają chęć realizacji, tego programu.
3. Wybór przez komisję składającą się z liderów partii zwycięskiej kandydatów na ministrów poszczególnych resortów.
4. Przedstawienie wybranych kandydatów prezydentowi do akceptacji.
5. Zatwierdzenie przez Sejm składu rządu i złożenie przysięgi.
6. Przedstawienie Sejmowi programu rządowego, jego ewentualne uzupełnienie
przyjętymi, przez Sejm wnioskami opozycji i zatwierdzenie.
7. Coroczna kontrola realizacji programu rządowego, przez Sejm i rozliczenie rządu. Włącznie do wniesienia i przegłosowania, w głosowaniu tajnym, wotum zaufania. W przypadku drobnych zastrzeżeń w realizacji programu. W przypadku nie zrealizowania w 30 procentach rocznego programu powinno nastąpić automatyczne zdymisjonowanie całego rządu i wybór nowego przez Sejm.
8. Likwidacja dotacji partyjnych. Za pozyskane w ten sposób pieniądze przydzielenie każdemu obywatelowi, który wykaże chęć wzięcia udziału kandydowania na posła, lub senatora czasu, lub miejsca w obranym przez niego środku masowego przekazu, na własne promowanie siebie.

Co państwo na to?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (42):

Sortuj komentarze:

Lubię odgrzewane kotlety...
Demokracja jest beznadziejnym ustrojem, ale nie mamy lepszego - wszyscy znają tę myśl Churchila, który wygłosił ją w 1947 roku. Wszystkie eksperymenty z innymi systemami wzięły w łeb.

W demokracji nie da się obejść problemu z głosowaniem. W samym założeniu tkwi błąd. Zawsze będzie niezadowolona mniejszość. Muszą być zatem kompromisy. Procentami nie da się przecież mierzyć jakości demokracji.
Nawet, gdyby ktoś wpadł na pomysł częstego odwoływania się drogą np. internetową w ważnych sprawach do całego narodu, to i tak te problemy wymienione wyżej nie znikną. Chociaż jest to pomysł, w którym każdy głos miałby jakąś bardziej konkretną wartość. Na dziś jest to pomysł utopijny, aczkolwiek możliwy do wprowadzenia z technicznego punktu widzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu demokracja podobnie jak komunizm jest ustrojem utopijnym i nierealnym. Gdy dwa wilki i owca urządzają głosowanie nad tym co będą jadły na kolację to mamy do czynienia z demokracją. Gdy owca może się na tyle dobrze uzbroić że wilki boja się podejść mamy wolność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to dobrze, że Cię widzę Martuś. Zaraz czuję się nie osamotniony. Bo to - zapewne - wszyscy wiedzą, że jeśli człowiek czuje obecność innych, przy sobie, to przybywa mu wiary w siebie i tym samym przybywa siły do - wydawałoby się - beznadziejnej walki w słusznej sprawie. Bo to, że naprawa naszej demokracji, jest sprawą słuszną - chyba nikt nie ma wątpliwości?
Ja nie mogę pojąć tego, żeby pozostawić zarządzanie w rękach ludzi nie mających stosownego przygotowania i do tego wszystkiego, żeby sejm nie rozliczał tych ludzi, żeby organy kontrolne były w rekach tej samej opcji co większość sejmowa. Z przecież większość sejmową tworzy opcja polityczna władająca państwem. Kółko się zamyka. Sami siebie wybierają. Sami siebie rozliczają. Sami siebie kontrolują. Wiadomo, że nikt sobie nie przypisze winy za partactwo. Do tego wszystkiego media mają w swoich rękach, których służalcze zachowanie "śmierdzi" na odległość.
Zajrzyjcie tylko do: link a przekonacie się, że zwolennicy obecnej władzy w żywe oczy zaprzeczają temu, co jest widoczne i udokumentowane.
Przypomnę, po raz kolejny, że demokracja i wolność, to nie swawola, to nie rozwiązłość. Wnoszenie na samym początku kadencji sejmu projektu ustawy o wolnych związkach partnerskich - to już, nie nietakt, ale paranoja, to hucpa. Kraj zadłużony, po uszy, a "wybrańcom ludu" - można rzec - orgie seksualne, przy narkotykach zalegalizowanych, w głowach. Nic! Tylko zawołać. Boże! Ty to wszystko widzisz i nie grzmisz?

Komentarz został ukrytyrozwiń
lemon
  • lemon
  • 25.10.2011 20:50

Kilka osób musiało odejść z tego portalu lub zmienić swoje image, bo zbyt jawnie opowiadało się za pewną opcją polityczną. To w ramach naszej demokracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz niech się interesują czym chcą, Ty rób i pisz to co uważasz za słuszne. Poczekamy i zobaczymy kto się pewnego dnia obudzi z ręką w nocniku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tymczasem sam Pan zobacz co ludzi interesuje?
Najpopularniejsze (ostatnie 6h)

* Sondaż: PO stabilna, Palikot zyskuje poparcie, PiS i SLD coraz słabsze Sondaż: PO stabilna, Palikot zyskuje poparcie, PiS i SLD coraz słabsze (odsłon: +965)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu!
Przecież nasza, obecna demokracja, to najzwyklejsza parodia. Ten ustrój nie ma nic wspólnego z demokracją. Państwem rządzą przypadkowi ludzie, bez przygotowania. Jak można do czegoś takiego dopuścić. Przecież do prowadzenia nawet najmniejszej firmy potrzebne jest, odpowiednie przygotowanie i doświadczenie. Tym bardziej do zarządzania państwem powinni być wybierani ludzie znający się na rzeczy. A tymczasem, kto nami rządzi i i kto rządzi Europą? I ludzie się dziwią skąd bierze się kryzys. Panie! Po cholerę nam Unia Europejska w takiej postaci. Unia powinna składać się z wolnych państw, dobrowolnie się zrzeszających. Jeśli chcemy żyć bez granic, to znieśmy wszystkie wizy i przemieszczajmy się, gdzie i kiedy kto chce. I prowadźmy firmy, gdzie kto chce. I handlujmy z kim kto chce. Po co ta cała czapa urzędnicza, zżerająca olbrzymie pieniądze i tworząca instrukcje mycia rąk. O czym Pan mówi - o istnieniu demokracji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co do reszty, to nie przecież przy Okrągłym Stole nie mieliśmy nic do gadania. Przecież to wszystko miała być ściema - opozycja miała dostać 1/3 posłów żeby zachód miał wrażenie, że u nas jest już demokracja i żeby można było z nimi robić interesy. Nikt we władzach nie przewidywał dalszego rozwoju wypadków, że Kiszczak nie będzie w stanie stworzyć rządu i że w końcu będziemy mieli rząd Mazowieckiego co w efekcie wyciągnie nasz kraj całkowicie spod władzy ZSRR... Przecież ostatni żołnierze rosyjscy opuścili nasz kraj w 1993 roku dopiero. W 1989 roku w ogóle nikt tego nie planował. Lech Kaczyński świetnie zauważył, że Stół jest wspaniałą okazją do odebrania na dobre władzy komunistom i dlatego tak do niego zachęcał.

To, że Pana rozpacz ogarnia że tylko 11 osób dyskutuje o demokracji wynika z braku doświadczenia i w efekcie braku możliwości porównania. We wszelkich grupach społecznych o sposobie jej funkcjonowania wypowiada się garstka, bo reszta woli się kłócić o bzdury, albo zająć swoimi sprawami.

Moim zdaniem zamiast tak dramatyzować i tworzyć tezy jak naprawić demokrację lepiej jest namawiać ludzi żeby zauważyli że ją mamy i zaczęli z niej korzystać. Zaangażowana obywatelsko społeczność znająca swoje prawa nie pozwala sobą pomiatać i twardo domaga się porządnego funkcjonowania rządów. Polakom trzeba uświadamiać ich prawa i zachęcać do aktywności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dawno tu nie zaglądałem i co widzę? Po kolei:

"Odnośnie Kalisza, to on mi się kojarzy z bożkiem Panem, który to wolał żyć głęboko w lasach, razem z satyrami, niż na Olimpie. On też powinien się zaszyć w zaroślach i publicznie się nie pokazywać. Przecież on, na samą wzmiankę o seksie zaczyna się ślinić. Zapewne swoje chucie zaspokaja tak z dziewczętami, jak i z chłopcami. Dlatego Ruch Palikota nazywa partią lewicową. Ona z lewicą ma tyle wspólnego co - właśnie - satyr z dziewicą, którą gwałci."

- To jest przepraszam bardzo komentarz "Dziennikarza"? Normalnie mnie zatkało. Jakby się tu pojawił jakiś myNaród czy inny z takim tekstem, to ja bym się nie dziwił. Ale Pan? Takie pisanie o kimkolwiek jest zaprzeczeniem cywilizowanej dyskusji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno z takimi ludźmi jak nobel, to my i wychodka nie zbudujemy. Już odpuszczam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.