Facebook Google+ Twitter

W jaki sposób okradają Cię przedsiębiorstwa wodociągowe?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-01-15 08:42

Wyobraźmy sobie, że za 6 miesięcy – w lipcu 2009 roku – wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe w kraju podnoszą ceny wody o 30 proc.! Cena ścieków podwyższona zostaje o podobny procent. Radni, których ty wybrałeś w swoim regionie Polski i których opłacasz ze swoich podatków zgadzają się na te podwyżki.

 / Fot. wiadomości24.plNiedouczone zarządy firm wodociągowych stawiają sobie za główny cel modernizację majątku firmy. Zabiegają o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Realizują inwestycje za dziesiątki milionów złotych. Bardzo naiwnym jest ten, kto w tej sytuacji sądzi, że środki udostępnione przez Unię Europejską nie znajdą odzwierciedlenia w rachunkach za cenę wody czy ścieków.

Przytoczmy parę przykładów zintegrowanej gospodarki


1) Zakupienie kilka lat temu kilku tysięcy zmodernizowanych spłuczek mieszkańcom Nowego Jorku i ich montaż u odbiorców - wszystko na koszt przedsiębiorstwa wodociągowego. Cel - uniknięcie kosztownej rozbudowy oczyszczalni ścieków i jednocześnie zapewnienie niskich cen wody i ścieków.
2) Wielka Brytania – zmuszenie przez rząd (u steru Partia Pracy) prywatnych przedsiębiorstw wodociągowych do ograniczenia strat wody w sieci wodociągowej. Cel - zwiększenie ilości wody możliwej do sprzedaży dla dodatkowych odbiorców i długofalowe zmniejszenie ceny wody.
3) Odwrotnie Polska – nie zadbanie o zmniejszenie strat wody w sieci wodociągowej i żądanie modernizacji i budowy nowych ujęć wody na obarczone owymi stratami zapotrzebowanie! Cel pierwszoplanowy – zwiększenie cen wody przez kosztowne inwestycje finansowane ze środków unijnych. Cel II – aprobowanie nadmiernych kosztów eksploatacyjnych zawierających straty - zwiększających cenę wody. Wrócimy do tego w dalszej części niniejszego pisma.

Niektóre przedsiębiorstwa - wprowadzając zintegrowaną dostawę wody – obliczają, że oszczędności wynikające z jej wprowadzenia sięgają 20, a nawet 30 procent na rachunkach dla odbiorców!

Jak pozbyto się strat wody w Polsce


Jedno z największych przedsiębiorstw wodociągowych na Śląsku - Katowice - jednego roku raportowało 30 proc. strat, następnego już tylko 15 proc. Pozostałą część wliczono do płukań sieci wodociągowej. Można to sprawdzić na sprawozdaniach M06 danego przedsiębiorstwa wodociągowego - wędrujących corocznie do GUS. W podobny sposób problemu strat wody pozbyto się w Warszawie i setkach innych miast Polski. „Zamiast ograniczać straty wody i być rozliczanym z ich wielkości – lepiej ich nie posiadać w ogóle!” – taki przyjęto sposób rozumowania. Dlatego straty wlicza się powszechnie do płukań sieci, co jest skrzętnie skrywanym oszustwem. Jeśli możesz, zapoznaj się ze sprawozdaniami M06 swojego dostawcy wody na przestrzeni ostatnich 10 lat! Tak długo już jesteś oszukiwany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Maja
  • Maja
  • 07.03.2011 07:56

Woda sobie płynie i nikt z nas odbiorców nawet mają wodomierze nie jest w stanie kontrolować jej ilości.
Dlaczego Spóldzielnie obciążają zgodnie z prawem, kosztami start. Tłumacząc to, że lokatoży kradną wodę a może to straty ?
Kto mat to kontrolować i gdzie są ci co ich kontrolują?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.