Facebook Google+ Twitter

W jaki sposób rodziny opiekują się swoimi chorymi bliskimi?

Stajemy powoli przed faktem starzenia się naszych społeczeństw. Jak podaje PTP w 2020 roku populacja starszych ludzi w krajach rozwijających się zwiększy się w porównaniu z rokiem 1980 o 240 proc. Co to dla nas oznacza?

Starsi ludzie potrzebują naszego wsparcia. Gdy stają się niedołężni i chorzy, tracą zdolność samodzielnego funkcjonowania na co dzień. Każda rodzina staje wtedy przed bardzo trudną decyzją. Wszyscy mamy swoje obowiązki, dzieci, pracę, a wreszcie różnorodne pasje życiowe. Kto podejmie się opieki nad starszym członkiem rodziny, który potrzebuje by był przy nim ktoś cały czas? Przed takim dylematem będziemy stawać coraz częściej. Starzeniu się społeczeństw towarzyszy wydłużenie się trwania życia. Według danych GUS aktualnie przeciętna długość ludzkiego życia wynosi 68-77 lat, w roku 2020 dla mężczyzn ma wynosić 75,6 lat, a dla kobiet 82 lata. Jak radzimy sobie z opieką nad bliskimi w domach? Jakie mają problemy? Problem jest niezwykle złożony. Istnieją różne możliwości, jednak wszystko zależy od sytuacji poszczególnej rodziny.

W Polsce seniorem najczęściej zajmują się bliscy. Jedna osoba z rodziny rezygnuje z pracy, by móc poświęcić swój czas potrzebującemu bliskiemu. Nie raz wiąże się to z opieką długoterminową, zatem należy przygotować się, że taki stan może trwać latami. Warto więc mądrze rozplanować pielęgnację i tak ją zorganizować, by ciężar opieki nie spoczywał tylko na jednym z członków rodziny. W przeciwnym razie dojdzie do tzw. wypalenia opiekuna. Posiadając taką wiedzę, zatroszczmy się wcześniej także i o siebie.

Jeżeli rodzina nie jest duża, można skorzystać z pomocy opiekunów spoza jej kręgu i odciążyć tym samym osobę, która zajmuje się bliskim najczęściej. Taka opieka możliwa jest w różnych wymiarach czasowych, od pojedynczych odwiedzin w ciągu dnia po stałe towarzyszenie. Dla rodzin często bardzo ważna jest świadomość, że podczas ich nieobecności ktoś zaspokoi najważniejsze potrzeby seniora. Są one przecież bardzo różne, od spędzenia z nim czasu, przez wyjście na spacer, przeczytanie gazety i podanie obiadu, po pomoc w kąpieli, pielęgnację i zmianę pampersa. Wszystko naturalnie zależy od stanu zdrowia podopiecznego.

Część rodzin decyduje się na oddanie swoich bliskich do domu opieki. W Polsce nadal nie jest to rozwiązanie na które rodziny decydują się chętnie. Jednak bywa i tak, że nie ma po prostu innej możliwości opieki nad ciężko chorym seniorem.

Przewlekła choroba osoby bliskiej bez wątpienia dezorganizuje życie rodzinne. W naszym kraju powoli rozwija się rynek prywatnej domowej opieki medycznej. Oferują rozwiązania, dzięki którym nie ma potrzeby rezygnować z pracy zawodowej, aby opiekować się chorymi w ich domach. Pomagają w codziennym kontakcie i opiece, gdy rodziny osób chorych mieszkają z dala od chorych. Współpracują nie tylko z opiekunkami, ale także z pielęgniarkami i lekarzami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Andrzej Musiałowicz
  • Andrzej Musiałowicz
  • 01.07.2011 14:25

A i owszem, opiekowałem się takimi osobami - może łatwiej przyszło, bo członkami rodziny. Ale też oczywiście nie każdy wytrzyma taką pracę. Nie widzę pola do sporu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
4543
  • 4543
  • 30.06.2011 10:27

Moim zdaniem nie o uczciwości tu trzeba rozmawiać, bo to jest całkiem odrębna sprawa, tylko o powołaniu.
Tego zawodu nie może wykonywać osoba niecierpliwa i bezduszna.
To bardzo ciężki kawałek chleba!
Ciekawi mnie, czy taki pewny swego komentarza Andrzej M. chorego już karmił, mył, podcierał, wymieniał pampersy, usuwał rzygowiny, wysłuchiwał niezadowolonego narzekania, zwykłego gderania i wyimaginowanych pretensji? Jak długo przebywał z chorym na alzheimera albo z chorym sparaliżowanym?
Nie na darmo podstawowym życzeniem jest życzenie zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Warto więc mądrze rozplanować pielęgnację i tak ją zorganizować, by ciężar opieki nie spoczywał tylko na jednym z członków rodziny. W przeciwnym razie dojdzie do tzw. wypalenia opiekuna" - bardzo ważny temat.
A znalezienie uczciwej opiekunki to jednak loteria.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zatem nie każdy się do takiej pracy nadaje. W Szwajcarii sporo Polek zgłasza się do pracy opiekuńczej. Wynagrodzenie jest motywujące.
To jest trudne i odpowiedzialne zajęcie. Poza tym trzeba je lubić. Trzeba mieć cierpliwość. Opiekun- pielęgniarz to obecnie zawód coraz bardziej potrzebny. .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Musiałowicz
  • Andrzej Musiałowicz
  • 29.06.2011 10:33

Dlaczego trudno? Stan pacjentów jest bardzo zróżnicowany a opiekunki zainteresowane pracą nie boją się żadnych wyzwań. Trzeba tylko spróbować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno odpłatnie zająć się ciężko chorym. A i z bliską rodziną różnie to bywa.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.