Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19104 miejsce

W Japonii powstaje samodzielnie uczący się robot

Właśnie powstał pierwszy samodzielnie uczący się robot. Oczywiście nie gdzie indziej jak w Japonii.

W odróżnieniu od już wcześniej istniejących inteligentnych robotów, ten posiada również umiejętność uczenia się. W celu wykonania danego zadania robot łączy się z internetem i wyszukuje online informacje tak długo, aż „nauczy się” np. co należy zrobić z butelką z płynem w jednej i pustym kubkiem w drugiej ręce. Robot doszedłszy do rozwiązania jest w stanie wypełnić kubek napojem i zapamiętać tę informację na zawsze.

Nad nowym robotem pracuje Osamu Hasegawa, profesor z Tokyo Institute of Technology. W oparciu o algorytm SOINN (Self-Organizing Incremental Neural Network) stworzył on system, który umożliwia robotom analizowanie swojego otoczenia, rozpoznawanie obrazów i dźwięków, a nawet wykonywanie zadań, do których nie zostały zaprogramowane. Dzięki temu systemowi robot potrafi również „przypomnieć sobie” już raz wykonane zadania, a także wyciągnąć logiczne wnioski.

Jeśli zadanie przekracza możliwości robota, prosi on o pomoc. Otrzymana porada również zostaje automatycznie zapisana w jego pamięci. W odróżnieniu od innych robotów, które bywają zdezorientowane przez dźwięki z otoczenia,
potrafi on filtrować usłyszane informacje i ignorować te nieistotne.

Roboty upodabniają się coraz bardziej do ludzi, potrafią się wręcz samodzielnie rozwijać. Co ciekawe otrzymane już raz informacje zapamiętują na zawsze. Nie można tego niestety powiedzieć o ludziach, którym nauka przychodzi nieraz bardzo opornie, a usłyszana informacja nie pozostaje w głowie nawet po kilkukrotnym jej usłyszeniu. Pojawia się pytanie czy aby roboty bardziej inteligentne od ludzi są do końca bezpieczne a scenariusz rodem z filmu science fiction, gdzie światem rządzą maszyny, nie stanie się rzeczywistością.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.