Facebook Google+ Twitter

W jaworznickich szkołach Linux zamiast Windowsa

Jaworznickie szkoły jako pierwsze w Polsce wprowadzą w swoich pracowniach komputerowych system Linux. Zastąpi on dotychczasowego Windowsa. Tak decyzja pozwoli zaoszczędzić kilka milionów złotych miastu.

Darmowy Linux zamiast komercyjnego Windowsa / Fot. Dawid SerafinZgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji od 1 września 2012 roku na każdego ucznia w szkolnej pracowni musi przypadać jeden komputer. Co to oznacza w praktyce? Wiele szkół będzie musiało zainwestować w nowe komputery wraz z oprogramowaniem.

Jaworzniccy urzędnicy obliczyli, że aby spełnić rozporządzenie Ministra Edukacji będę musieli wydać 3,5 miliona złotych. Jednak zamiast martwić się skąd wziąć taką sumę pieniędzy znaleźli inne rozwiązanie: postanowili zastąpić komercyjny system Windows darmowym Linuxem.

- Linux jest takim systemem, który może wydajnie pracować nawet na starszych jednostkach. Wszystkie posiadane przez szkoły pecety będą mogły być używane do czasu „śmierci technologicznej”, czyli do momentu fizycznego zużycia - mówi zastępca prezydenta Jaworzna Jacek Nowak. Za zmianą systemu przemawia także kwestia finansowa. Przystosowanie szkolnych pracowni komputerowych do wymogów ministerialnych będzie kosztować tylko 1,1 milionów, a nie 3,5.

Boris Kleider, były nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych PKE, a obecnie prezes Jaworznickiej Grupy Użytkowników Linuksa JLUG uważa, że decyzja prezydenta Jaworzna jest odważnym, ale jednocześnie trafnym posunięciem.

- Linux ma wiele zalet, które stawiają go ponad powszechnie używany system komercyjny - podkreśla Kleider. - Po pierwsze, zarówno on, jak i wiele towarzyszących mu aplikacji jest całkowicie bezpłatnych. Po drugie, w Linuksie nie ma wirusów, a zatem użytkownik nie musi instalować programów zabezpieczających, które nierzadko są kosztowne i obciążają system. Na koniec Linux może być używany równocześnie z innym systemem operacyjnym, nawet bez konieczności instalacji na dysku.

Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się zastosować bezpłatny system operacyjny we wszystkich placówkach oświatowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, do końca 2010 roku w Jaworznie uruchomionych zostanie ok. 10-12 pracowni opartych całkowicie na systemie Linux.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Adam Łangowicz
  • Adam Łangowicz
  • 24.09.2011 11:33

Przede wszystkim szkoła - linux i unix stojąca. - W ten czas uczy informatyki - w przeciwnym razie interfejsu graficznego programu :-D tylko i wylacznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.06.2010 12:30

MS dla szkol ma specjalne licencje na nieograniczona liczbę stanowisk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U mnie w liceum od 2 klasy pracowaliśmy na Linuksach z czego byłem zadowolony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł i mały krok w przełamaniu monopolu MS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja byłem przekonany, że szkoły otrzymują Windows'a za darmo, bo w przeciwnym razie nie widzę powody by płacić za licencję, jeśli jak wiemy jest Linux :)
a jego główna wada to brak gier... jakieś są, ale nie te najnowsze.
ale w szkole ta wada raczej nie jest minusem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.