Facebook Google+ Twitter

W Jaworznie scalają tereny pod inwestycje

Wzdłuż projektowanej obwodnicy Łubowca i Dąbrowy Narodowej powstaną w Jaworznie działki pod inwestycje. Na tym terenie odbędzie się kolejna akcja scalania terenów. Tym razem z przeznaczeniem pod budownictwo przemysłowe i przemysłowo-usługowe.

Jaworznicki magistrat.  / Fot. Marek IwaniszynStosowne uchwały umożliwiające proces scalania i podział nieruchomości podjęli miejscy radni na marcowej sesji RM. Umożliwią one działania zmierzające do powstania działek z przeznaczeniem pod inwestycje między ulicą Wojska Polskiego, a dzielnicą Łubowiec. Proces obejmie teren 63 hektarów - 293 działki. Dzięki scaleniu ziemie mające niekorzystną konfigurację przestrzenną zostaną podzielone na nowe nieruchomości.

W zeszłym tygodniu odbyły się spotkania prezydenta Pawła Silberta z właścicielami terenów. – Spotkanie miało charakter informacyjny – powiedział Jacek Nowak, zastępca prezydenta Jaworzna. – atmosfera spotkań była spokojna – dodał.
Pojawiało się oczywiście wiele pytań wynikających w szczególności z tego, że przepisy dotyczące tej sprawy są dość skomplikowane i nie każdy z mieszkańców ma wiedzę na ten temat. – Staraliśmy się to wszystko precyzyjnie wyjaśniać – dodaje prezydent.

Teren przedsięwzięcia został podzielony na trzy grupy - Przemysłowa I, Przemysłowa II (nazwane "Zachód") oraz Łubowiec. Włodarze miasta spotykali się z przedstawicielami grup oddzielnie w godzinnych odstępach czasowych. Prezydentowi towarzyszyli pracownicy magistratu, z Referatu Nieruchomości Gminy oraz geodeta powiatowy. Specjalnie na tą okazję przygotowano wizualizację, na której przedstawiono działki po przeprowadzeniu procesu scalania. Obowiązkiem gminy będzie zainwestowanie w infrastrukturę techniczną terenu - dostęp do gminnej drogi, kanalizacja, media.

Aby zachęcić właścicieli do aktywnych działań i zainteresowania się tematem prezydent zaproponował grupom stworzenia specjalnych organów - rad scaleniowych. W całości złożone z mieszkańców mają prezentować interesy właścicieli nieruchomości opiniując działania podejmowane przez Gminę. – Jest to bardzo trudny proces – przyznaje Nowak. – Rada będzie proponowała rozwiązania szczegółowe. Wszyscy właściciele są w tym przedsięwzięciu równoprawnymi członkami. W takich przypadkach zawsze trzeba wypracować kompromis – dodaje.

Tereny pod inwestycje.  / Fot. Marek IwaniszynOperacja scalania potrwa rok. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z projektu Gospodarcza Brama Śląska - przygotowanie terenów inwestycyjnych leżących przy węźle Jęzor wzdłuż drogi przemysłowej oraz węźle autostrady A4 w osiedlu Jeleń. Magistrat planuje kolejną akcję scalania. Tym razem terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Wpierw trzeba jednak opracować plan zagospodarowania przestrzennego dla Dąbrowy Narodowej, bo właśnie tych terenów ma dotyczyć przedsięwzięcie. Jeszcze w tym roku do przetargu zostaną wystawione działki gminne - 6, w okolicy ulicy Szczakowskiej.

Do tej pory w Jaworznie przeprowadzono proces scalania terenów położonych wokół szpitala miejskiego. Miasto było właścicielem ok. 30 proc. tych terenów. Reszta należała do osób fizycznych. Dzięki scaleniu i podziałowi na nowe nieruchomości działki uzyskały korzystne parametry. W wyniku tych działań powstało około 200 działek budowlanych. 11 z 13 działek miejskich na tym terenie wystawiono do nabycia w drodze przetargu. Nowi właściciele zapłacili za metr kwadratowy tych terenów od 95 do 127 złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

TO WSZYSTKO KŁAMSTWO URZAD MIASTA W RZA Z PREZYDENTEM ZMUSZ LUDZI DO WYKUPU DZIAŁEK PO 1000 METRÓW I KAZE SOBIE PŁACIĆ PO 64 ZŁ ZA METR A ONI SAMI SKUPIJA ZA 34ZŁ TO JEST ZŁODZIEJSTWO PANA PREZYDENTA POWINNO SIE PRZESWIETLIĆ POD WZGLEDWM KORUPCJI A URZAD MIASTA DZIAŁA NIE DLA LUDZI TYLKO PRZECIW NIM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesjonalny tekst. Fajną będziecie mieli tą trasę śródmiejską. Ogladałem niedawno projekty. Dobrze zaplanowana. Pozdro

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.