Facebook Google+ Twitter

W Jerozolimie odkryty został najstarszy zabytek chrześcijański

Archeolodzy mają bogaty dorobek w odkrywaniu zamierzchłych, nieraz niezwykłych tajników działalności człowieka. Niedawno dokonali rewelacyjnego odkrycia w Jerozolimie.

Wielu wiernym Kościoła katolickiego wydaje się często, że wszystko już wiemy o pierwszych chrześcijanach, Jezusie, życiu i tradycji w pierwszym okresie rozwoju religii chrześcijańskiej. Niestety, to błędne założenie. Nauka wydobywa z mroków tajemnic wciąż nowe informacje. Ostatnio odkryto, być może, najstarszy cenny zabytek chrześcijański. Być może, bo w nauce trudno orzec, kiedy wszystko zostanie wygrzebane i odczytane z odległych wieków.

Jerozolima – największe dziś miasto Izraela (733 300 mieszkańców), z bardzo długą i bogatą historią - kolebka chrześcijaństwa, będąca obecnie w państwie, centralnym punktem zarówno dla judaizmu, islamu, jak i chrześcijaństwa, kryje w ziemi tak wiele tajemnic, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i jakie wyjdą na światło dzienne.

Któregoś dnia łopata archeologów w świętym mieście Jerozolimie, wydobyła na światło dzienne rzadkie w tym miejscu i tajemnicze znalezisko – nietknięty jeszcze grób. Oceniono, że pochodzi z I wieku n.e. Naukowcy wpuścili do jego wnętrza oko kamery. Kamera dostarczyła pierwszych archeologicznych dowodów na istnienie w tym czasie wyznawców chrześcijaństwa – pisze Kopalniawiedzy.pl.

Pokazała zdjęcia a na nich widoczne zarysy kamiennych ossuariów (krypty, urny zawierające prochy zmarłego), z inskrypcją grecką i wyrzeźbioną sceną odczytaną i zinterpretowaną naukowo jako chrześcijańska.

Tekst inskrypcji odnosi się do osoby, którą Bóg zabiera do nieba. Na ossuarium widać wyrzeźbioną rybę, która w pysku trzyma człowieka. Według ekspertów oznacza to przedstawienie historii Jonasza. Z wczesnej tradycji chrześcijańskiej wiadomo, że "znak Jonasza" był symbolem zmartwychwstania. Toteż jego historia dość często stanowi motyw na wczesnochrześcijańskich grobach. Ale taki symbol nie występuje na żadnym żydowskim grobowcu z I wieku. Dlaczego? Gdyż prawdopodobnie w tamtym czasie obowiązywał w judaizmie zakaz wykonywania wyobrażeń (rysunków) ludzi i zwierząt.

Według portalu Kopalnia Wiedzy odkryty i badany grobowiec jerozolimski musi pochodzić sprzed 70 roku. Świadczy o tym fakt, iż po zburzeniu Drugiej Świątyni - Żydzi zarzucili zwyczaj pochówku w ossuariach. Budowa świeżo odkrytego grobowca jest typowa dla podobnych konstrukcji powstałych w latach 20 p.n.e - 70 n.e.

W opinii znawców, jeśli uczeni nie są w błędzie w sprawie interpretacji treści rysunku z ossuarium, to zapewne mamy odkryty najstarszy archeologiczny zabytek chrześcijański. Wobec takiej sytuacji, ossuarium musiało być wykonane dla jednego z ważniejszych pierwszych chrześcijan i powstało w okresie zaledwie kilkudziesięciu lat po śmierci Jezusa Chrystusa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 08.03.2012 23:34

Osoba głęboko wierząca nie potrzebuje takich aż dowodów o początkach chrześcijaństwa. Wiara w istnienie tylko jednego Boga powstała u Narodu Wybranego,jako pierwszego wśród wszystkich narodów świata. Chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu i jest swoimi korzeniami ściśle z nim powiązane. Odczucie istnienia jednej tylko Siły nadprzyrodzonej a nie wielu bożków było najważniejszym duchowym odkryciem w Izraelu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju. Trochę ma Pan racji, ale tylko trochę. Nie należny wyciągać aż takich wniosków, że władze miasta dopuszczą do zbadania grobu. Bo raczej nie dopuszczą. Taki tam panuj konserwatyzm, że trudno to pojąć. Jednak uczonym udało się zbadać w zasadzie wszystko to, co planowali. A każde odkrywanie grobu, zwłaszcza sprzed wieków, grozi bardzo niebezpiecznymi następstwami dla zdrowia badaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor tego artykułu pozostawił celowo lukę w przedstawionym materiale, aby anonim taki, jak
"Komentator" mógł uzupełnić byle jaki artykuł lub napisać o wiele lepszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A z tym ma to związek? link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentator
  • Komentator
  • 07.03.2012 11:31

Autor mógłby się bardziej przyłożyć a nie spisywać z Kopalni Wiedzy, która ma nikłą wiedzę o kontekście znaleziska. Proponuję zajrzeć choćby na Archeowieści, by się przekonać na ile można wierzyć tym "odkrywcom" i kim oni są.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że tam wiele jeszcze do zbadania jest. Podejrzewam, że ortodoksi wiedzieli z czym mają do czynienia. Przecież takie rzeczy przechowuje się w tajnych archiwach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłbym bardziej ostrożny z określaniem tych "chrześcijańskich znakomitości". Jerozolima jest miastem Trzech Religii przede wszystkim! To co się w powyżej opisanym grobie znajduje, będzie można zbadać, jeśli do otwarcia grobu władze miasta w ogóle dopuszczą. Historia jest nauką, a nie religią- na szczęście.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.