Facebook Google+ Twitter

W Kairze trwa proces Mubaraka, byłego prezydenta Egiptu

W stolicy Egiptu rozpoczęła się pierwsza rozprawa byłego dyktatora, Hosniego Mubaraka. Najpierw został przewieziony helikopterem, a potem na łóżku szpitalnym wprowadzony przed sąd.

Helikopter z Mubarakiem na pokładzie ląduje w Kairze (videoportal.sf.tv) / Fot. screen/videoportal.sf.tvNad ranem Mubarak został przetransportowany ze szpitala w Szarm-el-Szejk na lotnisko w tym mieście. Potem były prezydent wylądował w bazie wojskowej w Kairze. Następnie został przewieziony do budynku szkoły policyjnej, gdzie stworzony prowizoryczną salę sądową. W procesie poza byłym przywódcą Egiptu, weźmie udział jego dwóch synów, Alaa i Gamal. Zabójstwo z premedytacją, wielokrotna próba zabójstwa, nadużycie władzy, malwersacja funduszy publicznych, nielegalne wzbogacenie - oto lista zarzutów przeciw obalonemu w lutym br. prezydentowi.

Warto przypomnieć, że Mubarak ustąpił 11 lutego br. w rezultacie ogólnonarodowych demonstracji, które rozpoczęły się 25 stycznia. Według oficjalnego bilansu, w czasie zamieszek i protestów w Egipcie zginęło 846 osób. Źródła opozycyjne mówią o wiele większej liczbie ofiar.

Hosni Mubarak (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hosni_Mubarak_-_World_Economic_Forum_on_the_Middle_East_2008_edit1.jpg) / Fot. World Economic Forum, CC 2.0Punktualnie o godzinie 10. blady, ubrany na biało Mubarak został wwieziony do sądu na szpitalnym łóżku. Stali przy nim jego synowie, Gamal i Alaa. Rozprawę prowadzi sędzia Ahmed Refaat. Stanowczo zapowiedział, że wyrzuci z sali każdego, kto będzie usiłował przeszkadzać. Proces jest transmitowany na żywo przez egipską telewizję. Mubarak może zostać skazany nawet na karę śmierci.

Sam proces wzbudza wiele kontrowersji w Egipcie. Przed budynkiem akademii policyjnej, trwają ostre demonstracje. Zebrany tłum bardzo żywo reagował na przybycie oskarżonych. Doszło do starć między zwolennikami Mubaraka, a jego przeciwnikami. Musiały interweniować służby porządkowe.


Relacja na żywo z procesu Hosniego Mubaraka

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.