Facebook Google+ Twitter

W Kanadzie rozpoczęło się dochodzenie w sprawie śmierci Polaka na lotnisku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-05 18:54

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska rozpoczęło się dziś publiczne dochodzenie w sprawie śmierci polskiego imigranta na lotnisku w Vancouver w październiku zeszłego roku. Pierwsze wyniki śledztwa zostaną ogłoszone pod koniec czerwca.

Rozpoczęta w poniedziałek pierwsza część śledztwa ma wyjaśnić, w jakich okolicznościach policjantom wolno użyć paralizatora i jak powinni być do tego szkoleni. Prokuratura chce też zbadać, czy policja Kolumbii Brytyjskiej posiada szczegółową dokumentacją medyczną opisującą wpływ porażenia prądem z tasera na organizm człowieka.

Ta część dochodzenia zakończy się 30 czerwca. Na drugim etapie będą badane okoliczności śmierci Roberta Dziekańskiego. Polski imigrant z Gliwic zginął na lotnisku w Vancouver 14 października zeszłego roku. Policjanci użyli wobec niego paralizatorów. Polak zmarł krótko potem.

Zdaniem niektórych lekarzy paralizatory policyjne nie są tak bezpieczne, jak utrzymuje ich producent, amerykańska firma Taser International. Z badań przeprowadzonych na świniach wynika, że szok elektryczny spowodowany porażeniem z paralizatora może zakłócić pracę serca.

W wyniku użycia paralizatorów przez policję zmarło w Kanadzie co najmniej 20 osób, a około 300 w całej Ameryce Północnej.

Matka Roberta Dziekańskiego domaga się wprowadzenia moratorium na używanie taserów w Kanadzie, do czasu zakończenia publicznego dochodzenia i rewizji wewnętrznych przepisów policji.

O.Ważyński/jurczynski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.