Facebook Google+ Twitter

W kapliczce, nie przy grillu. O innym obliczu "majówki"

Majówka najczęściej kojarzy się nam z długim weekendem majowym, z wieczorami spędzanymi przy grillu wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Jednak o wiele dłuższą tradycję od wymienionych mają majówki związane z kultem Najświętszej Maryi Panny.

"Pamiętam z dzieciństwa majówki takie prawdziwe, wiejskie, w kapliczce przy polnej drodze. I rzeczywiście były to nabożeństwa pełne wesołości i radości" - taką wypowiedź na temat Majówki przeczytałem na jednym z blogów internetowych.

Niestety większość z nas - katolików - pochłonięta codziennością nie zawsze znajduje czas, by brać udział w tym bogatym i głębokim w treści religijne nabożeństwie. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze tak było. Dla minionych pokoleń nabożeństwo majowe było bardzo ważną częścią dnia i wiary. I choć dziś nabożeństwo to wygląda całkiem inaczej, to wciąż jest kultywowane w tradycji Kościoła.

Historia nabożeństw w Kościele zachodnim sięga króla Alfonsa X, który poprzez osobiste uczestnictwo starał się zachęcić wiernych do oddawania czci Maryi Matce Bożej. Jeżeli chodzi o Polskę, to pierwszymi, którzy nabożeństwo odprawili byli Jezuici z Tarnopola, kolejnymi, misjonarze z Warszawy z kościoła św. Krzyża w roku 1852.

W miesiącu maju wierni swą uwagę poświęcają Matce Bożej. Podczas nabożeństwa zazwyczaj jest odmawiana, niestety coraz rzadziej odśpiewywana, Litania Loretańska, po niej następuje krótka nauka kapłana lub jak to ma miejsce np. w Czechach, czytane są opowiadania Maryjne, a na koniec udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Czytaj też: "Majówka", czyli nabożeństwo majowe

Ale nie o sam przebieg nabożeństwa chodzi. Bo wciąż obserwujemy je w jego pierwotnej formie. Jedyną zmianą było dodanie w Polsce do 49 wezwań do Matki Bożej jeszcze jednego - „Królowo Polskiej Korony”, zamienione po II wojnie światowej na „Królowo Polski”.

Nabożeństwa majowe są jednym z nabożeństw, które nie musi odbywać się tylko na terenie kościoła czy kaplicy. W latach siedemdziesiątych minionego wieku bardzo często nabożeństwa majowe były odprawiane przy przydrożnych kapliczkach czy figurkach NMP, jak również przy krzyżach. Mieszkańcy, głównie wsi, niekiedy oddaleni od kościoła o kilka czy kilkanaście kilometrów, sami gromadzili się na modlitwie, a już w kwietniu naprawiali i przyozdabiali kaplicę, by w maju móc poświęcić się modlitwie.

Jak "majówka" wygląda dziś? Nadal nabożeństwa odprawiane są zazwyczaj codziennie w kościołach, lecz kiedyś uczestnikami byli zarówno dorośli jak i dzieci, niestety dziś młodszego pokolenia zazwyczaj nie zobaczymy. Jedyną okazją, kiedy dzieci przychodzą na "majówkę" jest biały tydzień, który rozpoczyna się w dniu udzielenia I Komunii Świętej czy w Rocznicę tejże uroczystości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.