Facebook Google+ Twitter

W karniowickim kurhanie można chować zmarłych

Kardynał Stanisław Dziwisz zezwolił na katolicki pochówek wiernych w karniowickim kurhanie. Zgoda została wydana na okres trzech lat z możliwością jej przedłużenia, jeśli taka praktyka nie wzbudzi zamieszania i kontrowersji wśród wiernych.

Kardynał S. Dziwisz zezwolił na pogrzeby w kurhanie w Karniowicach/ Fot. Damian Klamka

W piśmie skierowanym do parafii w Karniowicach i Dulowej, arcybiskup podkreśla, że najważniejsze jest, aby pogrzeb nie stracił chrześcijańskiego ducha, a ciało było traktowane z należytym szacunkiem.

Karniowicki kurhan, to dzieło życia ks. Stanisława Fijałka, proboszcza tamtejszej parafii. Jest on pomysłodawcą i konstruktorem tej zbiorowej mogiły - pierwszej nie tylko w Polsce.

Kurhan to wielka kopuła oparta na kształcie koła. Została odlana z betonu przy pomocy balonu, który spełniał fukcję formy. Beton został przysypany ziemią i obsiany trawą, dzięki czemu stanowi ciekawe upiększenie krajobrazu. Budowla zostałą zwieńczona metalowym krzyżem. Jej wnętrze zdobi czarny granit oraz złote i dębowe elementy.


Zmarli mają być chowani w metalowych trumnach, przykryci lnianą narzutą. Ich ciała zostaną wcześniej poddane procesowi tanatopraksji. Zabieg ten polega na osuszaniu ciała osoby zmarłej i wprowadzeniu do jej żył i tętnic oraz układu limfatycznego specjalnych środków chemicznych, które będą działały balsamująco.

Budowniczowie zapewniają, że ten cmentarz będzie całkowicie bezpieczny dla środowiska:nie będą potrzebne kontenery na śmieci, a procesy gnilne nie zaszkodzą glebie ani wodom gruntowym.


Ale karniowicki kurhan jest nie tylko cmentarzem. To również wielki rodzinnym grobowiec i świątynia. Tutaj następne pokolenia będą mogły odtwarzać drzewa genealogiczne swoich rodów oraz modlić się za bliskich. Grobowiec jest bardzo ważnym miejscem dla okolicznych mieszkańców – powstał wspólnymi siłami parafian. Dzięki temu, między wiernymi nawiązały się nowe znajomości, a stare jeszcze bardziej się zacieśniły.


Stowarzyszenie Familia-Memento, które zarządza Rodzinnym Ośrodkiem Pamięci Zmarłych (tak nazywany jest kurhan), potwierdza, że koszty pogrzebu może w całości pokryć zasiłek z ZUS-u. Członkowie Stowarzyszenia na swojej stronie internetowej podkreślają, że dla każdego cena jest taka sama, a wszyscy traktowani są równo. Kurhan ma docelowo pomieścić 2,5 tys. trumien i tysiąc urn.


Wszelkie informacje dotyczące pochówku można uzyskać pod numerem telefonu: 0504 286 744 lub na stronie http://www.memento.karniowice.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.08.2006 23:13

Fajny art, pierwsze słysze o takim rodzju pochówku. Sądzę, że ma to być taki podziemny cmentarz. Może zwykła potrzeba powrotów do korzeni? Historii ? Można pogratulować mieszkańcom że potrafili się tak zjednoczyć. Ale jak się dowie o tym Polska, to każdy będzie chciał pochować zmarłego w "bardziej ludzkich" warunkach. Ciekawe co będzie, gdy po pół roku braknie miejsca... W ogóle temat śmierci jest okropny hehe :) Pozdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.