Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8513 miejsce

W Katowicach powstanie warsztat naprawy wózków inwalidzkich

Gdy zepsuje się wózek inwalidzki niepełnosprawny ma duży kłopot. Nie dość, że często zostaje uziemiony w przeróżnych dziwnych miejscach, to jeszcze nie za bardzo może liczyć na szybkie usunięcie awarii. Nie ma warsztatów, które by pomogły.

Katowiccy wózkowicze na Rynku / Fot. Grzegorz FrankiNa pomysł stworzenia warsztatu naprawy wózków inwalidzkich w centrum Katowic wpadli ich użytkownicy: Jolanta Janikowska-Skwara i Bronisław Garbiec. Znaleźli sprzymierzeńca w osobie prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego Dietmara Brehmera. Wkrótce przy ulicy Jagiellońskiej 19, gdzie GTCh ma swoją siedzibę, pojawi się hangar, a w nim urządzenia do reperacji wszystkich typów wózków.

W warsztacie będzie można liczyć na szybkie usunięcie awarii, wymianę części. Na czas naprawy użytkownik otrzyma wózek zastępczy. Warsztat będzie też swoistym pogotowiem: gdy niepełnosprawny utkwi na mieście, to wolontariusze "sholują" go w bezpieczne miejsce, a wózek zabiorą do naprawy.

- Gdy zepsuje się wózek człowiek wpada w panikę - mówi pani Jola. - Nie mamy go jak pchać, potrzebna jest platforma, wózek zastępczy, a niestety z powodu braku takich usług nie można wiele zrobić w tej sytuacji. Owszem, zawsze znajdzie się ktoś, kto chce pomóc, ale transport wózka i jego naprawę musimy organizować już sami, a to spory kłopot i wydatek.

Całe przedsięwzięcie będzie miało charakter społeczny. Naprawą zajmować się będą wolontariusze z katowickiego środowiska osób niepełnosprawnych ruchowo. - Mamy wśród swoich znajomych elektroników i mechaników, którzy już teraz nam pomagają zupełnie za darmo - objaśnia pani Jola.

Warsztat ma też pełnić rolę edukacyjno-prewencyjną. Inicjatorzy zamierzają bowiem przekonywać wózkowiczów, że nie należy czekać na awarię, lecz skutecznie jej zapobiegać.
- Będziemy zapraszać ludzi na okresowe przeglądy techniczne, bo to lepsze, niż przeżywanie nieprzyjemności, gdy wózek zepsuje się gdzieś w ciemnej ulicy, a z nieba pada deszcz - przekonuje Bronisław Garbiec.

W samym śródmieściu Katowic mieszka ponad 60 osób poruszających się na wózkach. Wielu z nich jeździ na tzw. elektrykach - wózkach o cięższej konstrukcji wyposażonych w akumulatory. Niestety, z roku na rok takich osób będzie coraz więcej, choćby z powodu coraz szybszego procesu starzenia się naszego społeczeństwa.

Według Grzegorza Żymły, dyrektora śląskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, liczba wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego utrzymuje się od wielu lat na bardzo wysokim poziomie. - Nic nie wskazuje na to, aby wniosków wpływało w najbliższej przyszłości mniej - dodaje Żymła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Paweł Wrona
  • Paweł Wrona
  • 21.09.2011 11:30

Znacie jakikolwiek serwis wózków elektrycznych?

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARIAN WOJCIECHOWSKI
  • MARIAN WOJCIECHOWSKI
  • 12.07.2011 09:32

Chciałem dodać że chodzi o warsztat w Katowicach.Przepraszam zaa gapiostwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARIAN WOJCIECHOWSKI
  • MARIAN WOJCIECHOWSKI
  • 12.07.2011 09:29

Witam.proszę o pomoc w znalezienia serwisu naprawy wózków el,inwalidzkich.Serdecznie Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Rychlicki
  • Józef Rychlicki
  • 18.05.2011 16:12

Właśnie bardzo dobrze, że coś takiego powstaje - ja od urodzenia jestem inwalidą i prawie zawsze jeżdziłem na jakimś wózku. Teraz ostatnio jeżdziłem na wózkach elektrycznych (skuter), no i mam pecha, bo obydwa się
popsuły. Teraz słońce świeci a ja muszę siedzieć w domu, ponieważ nigdzie nie mogę znaleść serwisu, który mógłby naprawić mi wózki. szkoda, że mieszkam tak daleko od Katowic, bo mieszkam w Zgorzelcu. Ale gotów jestem na transport nawet do Katowic, tylko bardzo proszę o wiadomość otwarcia tego serwisu...
Oto mój adres: jozefr@op.pl SERDECZNIE POZDRAWIAM - JÓZEK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.