Facebook Google+ Twitter

W Katowicach rozpoczęło się II Forum Nowej Gospodarki

Z udziałem Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości oraz Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego wystartowała w Katowicach druga edycja Forum Nowej Gospodarki. W ciągu poniedziałkowych i wtorkowych obrad przedsiębiorcy będą dyskutować o innowacyjności gospodarki.

Jarosław Gowin podczas wykładu / Fot. Piotr DrabikPierwszym punktem rozpoczynającego się w poniedziałek forum był wykład dr Jarosława Gowina o zasadach deregulacji, która już stała się głównym polem do popisu dla nowego ministra sprawiedliwości. Czy Polska jest wolnym krajem? - od takiego pytania rozpoczął swój wykład, tłumacząc potem studentom wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego znaczenie otwarcia wielu zamkniętych dotąd zawodów m.n. taksówkarza czy instruktora nauki jazdy. W międzyczasie, w Katowicach pojawiało się coraz więcej uczestników forum - wśród nich znaleźli się urzędnicy, przedsiębiorcy czy przedstawiciele szkół wyższych. W pierwszym dniu obrad pojawiła się również inna minister w rządzie Donalda Tuska. Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego wzięła m.in. udział w konferencji prasowej wraz z dr Gowinem i Adamem Matusiewiczem.

Podczas konferencji prasowej / Fot. Piotr DrabikChodzi także o zbliżenie kontaktów między województwami śląskim i małopolskim, szczególnie w kontekście nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej - tak tłumaczył znaczenie forum marszałek województwa śląskiego. Elżbieta Bieńkowska potwierdziła również, że w najbliższym czasie zostanie przez jej resort udostępniona przykładowa dokumentacja przy tworzeniu tzw. projektów hybrydowych, które są finansowane zarówno ze środków publicznych, prywatnych jak i unijnych. Chcemy mieć dla samorządów ofertę przykładowej dokumentacji dotyczącej projektów hybrydowych w różnych tematach: odpadów (np. budowy spalarni), dróg, turystyki, szpitali oraz - być może - szkół - wyjaśniała dla PAP minister rozwoju regionalnego.

Podczas wykładu ministra sprawiedliwości / Fot. Piotr DrabikGłównym tematem trwającego dwa dni forum będzie energetyka i przemysł medyczny. Nad Wisłą
wiąże się nadzieje z odnawialnymi źródłami energii. Inżynieria biomedyczna również będzie jednym z tematów obrad, a udział w nich wezmą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego. Ponadto, w środku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) UŚ każdy uczestnik Forum mógł zapoznać się z ofertą firm wdrażających najnowsze trendy gospodarcze. Zainteresowani mieli okazję poznać szczegóły przyznawania funduszy europejskich do wykorzystania na terenie województwa śląskiego.

Budynek wydziału prawa i administracji UŚ, centrum Forum / Fot. Piotr DrabikProf. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego / Fot. Piotr Drabik
Piotr Uszok, prezydent miasta Katowice / Fot. Piotr Drabik

Oficjalna strona II Forum Nowej Gospodarki


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.