Facebook Google+ Twitter

W Kenii zalegalizowano wielożeństwo. Mężczyzna nie będzie musiał prosić żon o zgodę na kolejny ślub

Prezydent Kenii, Uhuru Kenyatta, podpisał ustawę legalizującą poligamię w Kenii. Od tej chwili każdy mężczyzna będzie mógł mieć tyle żon, na ile może sobie pozwolić finansowo.

 / Fot. By Own work (From blank map of the world, simply filled in.) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsW niektórych plemionach Kenii poligamia już funkcjonowała, jednak obecne żony danego mężczyzny musiały wyrazić zgodę, aby poślubił on kolejną kobietę. Rzeczona ustawa jednak znosi ten wymóg i umożliwia wielokrotne zamążpójście bez konieczności konsultacji tego z obecnymi małżonkami- czytamy w BBC News.

Podczas głosowania nad ustawą, kobiety zasiadające w parlamencie z oburzeniem opuściły salę w proteście przeciw projektowi. Argumentowały, że poślubienie kolejnych kobiet będzie miało negatywny wpływ na całą rodzinę, włączając w to finansową sytuację jej członków. Przeciw ustawie byli też chrześcijańscy liderzy, którzy mówili że podważa ona fundamentalne zasady, na których powinna opierać się rodzina i małżeństwo i próbowali nakłonić prezydenta, aby ten ustawy nie podpisał. Arcybiskup Timothy Ndambuki powiedział, że projekt ustawy narusza zasadę równości między współmałżonkami.

Ustawa zniosła również zwyczaj zawierania małżeństw bez ich rejestracji, które można było zakończyć w dowolnym czasie bez żadnych procedur prawnych, w tym rozwodu. Wprowadzono również wymóg, który głosi, że kobieta może wyjść za mąż dopiero po ukończeniu 18 lat, co odnosi się do wszystkich kultur. W planach było również zakazanie "sprzedaży" kobiet czyli płacenia za przyszłą pannę młodą. Tego jednak ostatecznie nie ujęto w ustawie.

Małżeństwa poligamiczne są w pełni legalne w większości krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Południowej Azji. Poligamia jest z reguły całkowicie nielegalna w krajach Zachodu, jedynie Anglia i Australia przyjęły zasadę, że małżeństwa takie dopuszczalne są jedynie w przypadku, gdy zostały zawarte poza granicami kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

....Rzeczona ustawa jednak znosi ten wymóg i umożliwia wielokrotne " zamążpójście "bez konieczności konsultacji tego z obecnymi małżonkami - czytamy w BBC News ....
Czy nie chodzi o ożenek ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

....Rzeczona ustawa jednak znosi ten wymóg i umożliwia wielokrotne " zamążpójście "bez konieczności konsultacji tego z obecnymi małżonkami - czytamy w BBC News ....
Czy nie chodzi o ożenek ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto zastanowić się czy Spółka z O.O. pod tytułem Małżeństwo dwu lub wieloosobowe powinna istnieć w prawodawstwie???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmmm.
Poligamia sprzyja przyrostowi naturalnemu, natomiast poliandria (wielomęstwo) odwrotnie.
Poliandria występuje np. w Tybecie i powstała z powodu niedoboru kobiet, a także dla zapobieżenia przeludnienia, z którym zawsze wiąże się głód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Poligamia jest z reguły całkowicie nielegalna w krajach Zachodu, jedynie Anglia i Australia przyjęły zasadę[...]" Australię raczej cięzko nazwać krajem zachodu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczegóż to kobieta nie może mieć kilku mężów? Gdyby głosowana ustawa na to zezwalała, parlamentarzystki by nie opuściły sali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.