Facebook Google+ Twitter

W Kielcach pojawi się Festiwal Form Dokumentalnych NURT

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-07-14 15:55

Znany do tej pory jako Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT od tego roku przekształcił się w Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Festiwal wystartuje 21 listopada.

 / Fot. materiały prasoweSzesnaście minionych edycji, ponad pięćdziesiąt filmów dokumentalnych pokazywanych każdego roku, pięć tysięcy osób wśród publiczności. Czas na zmiany. Znany do tej pory jako Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT od tego roku przekształca się w Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Festiwal startuje 21 listopada. Trwa już nabór produkcji do sekcji konkursowej wydarzenia.

NURT z niedużej, alternatywnej imprezy filmowej zorganizowanej po raz pierwszy w 1995 roku w Krakowie, a następnie już na stałe w Kielcach, rozrósł się do roli ogólnopolskiego profesjonalnego wydarzenia. Jest jedyną cykliczną imprezą poświęconą polskiemu filmowi dokumentalnemu. Daje szanse na obejrzenie najlepszych premierowych dokumentów, spotkań z ludzi z branży, udziału w warsztatach z profesjonalistami.

Festiwal Form Dokumentalnych NURT to także kilka nagród i wyróżnień. Jedną z nich będzie w tym roku Nagroda Prezesa Zarządu TVP S.A. – Wydarzenie NURT-u w wysokości 9 tysięcy złotych. O udział w konkursie mogą starać się autorzy filmów i producenci korzystając z formularza na tymczasowej stronie internetowej www.nurt.kck.com.pl.

W tym roku poza sekcją konkursową na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT będzie można zobaczyć filmy prezentowane w sekcjach specjalnych i na indywidualnych pokazach. Wydarzenie otworzy świetny dokument „tadeusz.kantor@europa.pl” autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego. W ramach spotkań z profesjonalistami podczas NURT-u 2011 odbędzie się m.in. dyskusja wokół wywiadu-rzeki „Pracuję dla przyszłości” z udziałem bohatera książki, reżysera Grzegorza Królikiewicza
i jej współautora, krytyka i historyka filmu Piotra Kletowskiego.

Festiwal Form Dokumentalnych NURT nie zamierza tracić nic ze swojej niezależności. Nadal pokazywane na nim będą produkcje powstałe także poza głównym nurtem filmu dokumentalnego. Jest miejscem, gdzie można zobaczyć całe spectrum form dokumentalnych, które na innych polskich spotkaniach filmowych występują jedynie w szczątkowej postaci.

W zeszłym roku na Festiwalu zwyciężył „Tata zza żelaznej kurtyny” Krzysztofa Rzączyńskiego. Wśród wyróżnionych produkcji znalazły się: „Harmonia chaosu - Nigel Kennedy” w reżyserii Jana Sosińskiego, „Exit Afghanistan” w reżyserii Mariusza Pilisa i Olafa Oudheusdena, „Prawda, dobro i piękno. Film o Bohdanie Porębie” oraz „Balcerowicz. Gra o wszystko” w reżyserii Andrzeja Fidyka i Anny Więckowskiej.

Organizatorem Festiwalu NURT jest Kieleckie Centrum Kultury. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu od jego powstania pozostaje Krzysztof Miklaszewski, historyk sztuki i teatru, reżyser dokumentalista, wieloletni członek zespołu Cricot 2 Tadeusza Kantora.

Festiwal Form Dokumentalnych NURT, 21-25 listopada 2011, Kielce

Strona internetowa:
www.nurt.kck.com.pl
Strona na Facebooku: http://www.facebook.com/FestiwalNURT

Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny Festiwalu Form Dokumentalnych NURT:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.