Facebook Google+ Twitter

W kilku słowach o życiu i mieszkańcach w słonecznej Italii

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-01-24 16:12

Polska i Włochy to kraje położone w Europie. Choć odległość, która je dzieli wcale nie jest zbyt wielka, bo zaledwie ok. 1000 km, to kultura i obyczaje obu narodów różnią się diametralnie.

Capri, Faraglioni / Fot. Sylwia WojtowiczGdy przyjedziemy do Włoch od razu zwrócimy uwagę na serdeczność jaką okazują Włosi, zarówno sobie jak i przyjezdnym. Są mili, uśmiechnięci, otwarci. W przeciwieństwie do Polaków, którzy choć gościnni, nie potrafią w tak szczery sposób okazywać swoich uczuć. Latynosi witają się w bardzo żywiołowy sposób, obowiązkowy jest całus w policzek i zapytanie o samopoczucie. Mniej więcej w podobny sposób wygląda pożegnanie. Nawet jeśli za kimś się nie przepada, nie okazuje mu się tego w widoczny sposób, zachowuje się podstawowe zasady kultury.

Włosi są ludźmi, którzy znają swoją wartość, są dumni z samego faktu, że są Włochami. Starają się zachować w mniejszym lub większym stopniu odpowiedni standard życia i bez względu na Anacapri, Monte Solaro / Fot. Sylwia Wojtowiczstan materialny choć w minimalny sposób korzystać z uroków świata. Mają ustalony plan dnia - jest czas na pracę, posiłek i odpoczynek. Dzień zaczynają od różnego rodzaju kaw, zajadając się przy tym czekoladowymi rogalikami czy kremowymi biszkoptami. Jest to niewielki, ale dość pożywny posiłek. Obiad jest ok. godziny 12 30. Składają się na niego zwykle dwa dania np. pasta z sosem i mięso z sałatą, a do tego obowiązkowo lampka wina, owoce, deser i oczywiście kawa, najczęściej małe espresso.

Obiad jedzony jest zawsze ze spokojem i trwa minimum godzinę, gdyż Włosi nie jedzą szybko, za to dużo rozmawiają. Między obiadem a kolacją, Włosi znajdują czas na tak zwaną merendę, czyli polski odpowiednik podwieczorka. Kolacja jest najczęściej w godzinach późnych i tu następuje dowolność. Będąc we Włoszech, może nas spotkać niemiła niespodzianka, gdy w Capri, Via Krupp / Fot. SylwiaW Wojtowiczgodzinach obiadowych, czyli od 12.30 do 16 będziemy chcieli zrobić zakupy, ponieważ jest to czas na posiłek i odpoczynek. Włoskie sklepy są w tych godzinach zamknięte.

Jeśli chodzi o samych Włochów to są to ludzie pozytywnie nastawieni do życia, zarówno kobiety jak i mężczyźni dbają o siebie. Wygląd zewnętrzny jest dla nich bardzo ważny i przywiązują do tego wielką wagę. Dzieci, młodzież, osoby w średnim i podeszłym wieku są zwykle modnie ubrani. W stroju chodzi o to, aby przyciągnąć uwagę, ale przy tym wyglądać z klasą.

Typowy przysmak włoski, pasta z sosem dyniowym i szparagówką / Fot. Sylwia WojtowiczWłosi, przede wszystkim płeć męska, to osoby o niestałych uczuciach, lubią flirty, przelotne związki, nowe partnerki. Niekoniecznie muszą to być rodowite Włoszki, często zawierają związki z kobietami innego pochodzenia. Włoszki natomiast są wyrafinowane i wymagające. Na partnerów wybierają zwykle Włochów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo fajny i lekki materiał, będący zachętą do dalszego i głębszego poznawania Włoch.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2010 18:25

poniekąd ale nie tylko :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy, bogato ilustrowany tekst. Zaskoczyło mnie tylko określenie "Latynos", które odnosi się do mieszkańców Ameryki Łacińskiej:) Z podpisami do zdjęć tak bywa - czasem "znikają" po zapisaniu materiału.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2010 15:21

zdjęcia były podpisane:)
i sama nie wiem dlaczego ich tu nie ma :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem z zainteresowaniem. Szkoda, że zdjęcia nie podpisane i nie wyjaśnione co przedstawiają.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze ujęty temat. *5
Włochy to "mój kraj", mieszkałam tam przez rok. Wprawdzie są diametralne różnice kulturowe pomiedzy północą i południem Włoch. Tradycje artystyczne Włoch, wywarły ogromny wpływ na sztukę i kulturę europejską. Dorobek kulturowy uznawany jest powszechnie za najbogatszy na świecie. Sama Toskania posiada tak duzo zabytków historycznych, że nie może się tym poszczycic jakikolwiek kraj na świecie. Ten kraj był i jest inspiracją twórcza wszystkich wielkich ludzi.
Co do porównania Włochów i Hiszpanów (a mieszkałam w Hiszpanii 6 lat) to Włosi są zdecydowanie serdeczniejsi i bardziej otwarci dla obcych. Juz samo przekroczenie Alp, jest wejściem w inne światło, ta wiekla doza promieni słonecznych zapewnia im nieustającą radość życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

We Włoszech nie byłam, jednak podczas mojego ostatniego pobytu w Hiszpanii, w jednej z kawiarni obsługiwał nas jej kierownik. Nagle zaczął krzyczeć, śmiać się i wymachiwać rękami. W pierwszej chwili nie wiedziałam co się dzieje. Jak potem wyjaśnił, zauważył przyjaciela i musiał się z nim przywitać ;) . Latynosi są porywczy, przyjacielscy i tak jak Sylwio piszesz, umieją cieszyć się życiem. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.