Facebook Google+ Twitter

W klasztorze na Skałce odsłonięto pomnik Jana Pawła II

Wczoraj o godz. 17 przed kościołem oo. Paulinów na Skałce w Krakowie odsłonięto pomnik Jana Pawła II, który poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz. Pomnik ma być upamiętnieniem wizyty ojca świętego w klasztorze w 8 czerwca 1979.

Pomnik Jana Pawła II przed kościołem oo. Paulinów na Skałce w Krakowie. / Fot. Jacek FilipekPapież odwiedził klasztor w 900. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Stanisława. Wtedy Jan Paweł II wypowiedział słowa, które znajdą się na cokole pomnika: „Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie dziejów, któremu na imię Polska. Jest to doświadczenie trudne. Chyba jedno z trudniejszych w świecie, w Europie, w Kościele. Tego trudu się nie lękajcie. Lękajcie się tylko lekkomyślności i małoduszności. Z tego trudnego doświadczenia, które nosi nazwę Polska, można wydobyć lepszą przyszłość, ale tylko pod warunkiem uczciwości, trzeźwości, wiary, wolności ducha i siły przekonań. Bądźcie konsekwentni w swojej wierze.”

Kard. Stanisław Dziwisz mówił: – Odsłonięciem i poświęcenie pomnika sługi bożego Jana Pawła II, pragniemy upamiętnić jedno z jakże licznych jego spotkań z młodzieżą. To tutaj na Skałce w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, 8 czerwca 1979 roku miało miejsce wydarzenie, które stale będzie przywoływał ten pomnik papieża siedzącego na stopniach
Nie usiadł na przygotowanym krześle, ale zszedł z przygotowanego podwyższenia, by być bliżej zgromadzonej przed kościołem młodzieży. Takim go tutaj zapamiętaliśmy.

Autorem pomnika jest profesor Czesław Dźwigaj. Pomnik przedstawia papieża siedzącego na schodach, po którego prawej stronie znajduje się krzesło, na którym miał siedzieć. Współfundatorem pomnika jest Bractwo Kurkowe. Jest to trzeci pomnik papieża fundacji Bractwa. Pierwszy powstał w 2000 roku w Parku Strzeleckim przy Celestacie, drugi w Rzymie w 2004 roku.

Kardynał Stanisław Dziwisz przed poświęceniem pomnika mówił: – Niech ten pomnik przypomina o darze, jakiego Bóg udzielił kościołowi w osobie sługi bożego Jana Pawła II. To dar, którego nigdy nie przecenimy. Dar który przypominany naszej pamięci umacnia naszą wiarę w Boga i nasza więź z kościołem. Niech ten pomnik dzieła rąk ludzkich budzi myśl o dziele, którego Bóg dokonał i dokonuje przez życie i śmierć Jana Pawła II, papieża przełomu tysiącleci. Niech ten pomnik również zachęca. Nieraz brak nam sił by wprowadzić w życie wszystkie wskazania, które płynęły z ojcowskiego serca Jana Pawła II. Ciężar codziennego dnia i dzisiejszych przeciwności wiary mogą zniechęcać nawet tych, którzy mieli łaskę słuchania Piotra naszych czasów. Jego pomnik, stojąc niewzruszenie na tym miejscu, będzie mówił każdemu przechodzącemu, że warto życie poświęcić ewangelii. Tak jak to uczynił Jan Paweł II. Niech ten pomnik będzie znakiem dla was i dla przyszłych pokoleń. Znakiem, że kochaliście go i kochacie papieża. Niech oznacza, że miłością odpowiedzieliście na jego miłość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.