Facebook Google+ Twitter

W kolejce po wcześniejszą emeryturę

Od tygodnia w łódzkich oddziałach ZUS-u tworzą się długie kolejki 60-latków chętnych przejść na wcześniejszą emeryturę. Tymczasem w Warszawie oddziały ZUS-u świecą pustkami...

8 maja 2008 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa została zmieniona po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł w październiku ubiegłego roku, że nie jest zgodne z konstytucją, aby prawo do wcześniejszej emerytury miała 55-letnia kobieta z 30-letnim stażem ubezpieczeniowym, a nie miał go 60-letni mężczyzna z 35-letnim stażem.

Od zeszłego czwartku obowiązują przepisy, które dają mężczyznom w wieku 60-64 lat prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jest ich w Polsce około 100 tys. Nic nie zmieniło się w przypadku kobiet - nadal będą mogły przechodzić na nią przechodzić między 55. a 60. rokiem życia.

"Express Ilustrowany" dowiedział się, że do łódzkiego oddziału ZUS przy ul. Zamenhofa od początku maja wpłynęło ok. 1400 wniosków o przyznanie świadczenia. Większość z nich składają mężczyźni, którzy w związku ze zmianą ustawy chcą skorzystać z wcześniejszej emerytury. Dzienna liczba klientów z wnioskami wynosi ok. 450-500. Na obsłużenie przez urzędnika trzeba czekać w długiej kolejce nawet kilka godzin.
ZUS / Fot. Piotr Drozdowicz
A w warszawskich oddziałach... pusto. Dlaczego? - W Łodzi kumulacja osób w oddziale, np. na ul. Zamenhofa, jest prawdopodobnie większa. W tym mieście są tylko dwa oddziały ZUS-u i znacznie mniej inspektoratów niż w Warszawie. W stolicy są trzy oddziały i wiele inspektoratów: trzy w pierwszym oddziale, pięć w drugim i sześć w trzecim, a oprócz tego biura terenowe, gdzie też można składać wnioski - powiedziała Wiadomościom24.pl Małgorzata Dubińska, rzecznik prasowy III oddziału w Warszawie. - W każdym z oddziałów i inspektoratów dzienna liczba składanych wniosków wynosi od ok. 30-50. Sporo wniosków wpływa też pocztą, więc zainteresowanie jest duże. Nie widać takiego tłumu, jak w Łodzi, ale jednak jest sporo warszawiaków chcących przejść na wcześniejszą emeryturę.

ZUS opracował specjalny formularz wniosku - ZUS Rp-1 - wniosek o emeryturę z tytułu niezdolności do pracy. Można go otrzymać w placówkach ZUS lub u pracodawcy. Jest też dostępny na stronie internetowej ZUS-u.

Ponadto konieczne jest też wypełnienie formularza ZUS Rp-6, w którym oprócz danych personalnych, należy zamieścić informacje o przebytych okresach składkowych i nieskładkowych oraz informacje o dokumentach, jakie przedkładane są na potwierdzenie tych okresów.

ZUS wydaje decyzję w sprawie prawa do wcześniejszej emerytury w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.04.2009 00:56

Sam pomysł emerytury jest chory ale dopuszczalny pod warunkiem całkowitej dobrowolności. Wtedy to sam kowalski decyduje kiedy czy w ogóle i na jaką emeryturę chce przejść. Każda gospodarka nakazowo rozdzielcza prędzej czy później dochodzi do ściany a za nią jest już tylko bankructwo. Mam nadzieję że już nie długo cały yten system padnie i wrócimy do normalności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.