Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2513 miejsce

W kościele w Hamburgu można oglądać piłkarskie mecze

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-06-19 07:42

Księża z ewangelickiego kościoła w Hamburgu wpadli na pomysł jak przyciągnąć wiernych. W świątyni umieścili telebim, na którym można oglądać mecze

W niedzielę wieczorem z ewangelickiego kościoła Ducha Świętego w Hamburgu wysypuje się tłum młodych ludzi. Wbrew pozorom nie są to wierni, ale... piłkarscy kibice. Ubrani w barwne koszulki narodowych reprezentacji zawzięcie dyskutują o zakończonym właśnie meczu Brazylia - Australia. Świątynia położona w portowej dzielnicy Sankt Pauli zdecydowała się bowiem na przeprowadzanie we własnych wnętrzach transmisji spotkań niemieckiego mundialu.

- Chociaż nie wszystkim ludziom się to podoba, zdecydowaliśmy się wprowadzić piłkę nożną do kościoła. Po prostu futbol jest nierozerwalnie związany z naszą dzielnicą - powiedział pastor Sieghard Wilm.

Z inicjatywą kościelnych transmisji wystąpiła młodzież z Rady Parafialnej, a poparły ją fan-kluby dwóch hamburskich drużyn - HSV i FC St. Pauli. Stadion tego ostatniego klubu znajduje się zresztą dosłownie o kilka minut drogi od kościoła. Załatwienie formalności związanych z publicznymi transmisjami nie nastręczało specjalnych kłopotów, bowiem niemieckie wspólnoty religijne otrzymały od FIFA prawo do pokazywania spotkań MŚ w swoich pomieszczeniach.

Przed ołtarzem umieszczony został wielki telebim, a kibice zasiadają w kościelnych ławkach. Nie wolno palić i pić piwa, ale wyrażanie emocji jest jak najbardziej dozwolone, stąd nie raz i nie dwa z wnętrza klasycystycznej świątyni dobiega okrzyk radości po strzelonej bramce, bądź też jęk zawodu po zmarnowaniu doskonałej sytuacji. Podczas transmisji odpowiedniego zachowania widzów pilnuje około 30 młodych ludzi z miejscowej wspólnoty.

Pastor Wilm nie ukrywa, że pracując w tak specyficznej dzielnicy jak portowa Sankt Pauli trzeba szukać niecodziennych sposobów dotarcia do ludzi. - Zależy mi zwłaszcza na młodzieży, której oferujemy inny sposób przeżywania skomercjalizowanego futbolu - stwierdził pastor Wilm, który jednak sam nie przepada za piłką.

Transmisje w kościele Świętego Ducha przeprowadzane są w soboty i niedziele w godzinach od 14.00 do 20.00. Jedynie w ostatni weekend mistrzostw pastor Wilm postanowił zrobić wyjątek i w świątyni będzie można zobaczyć zaczynające się nieco później mecz o trzecie miejsce oraz spotkanie finałowe.

Kościelny telebim to przeciwwaga dla znajdujących się w tej dzielnicy uciech licznych barów, w których również można oglądać mundialowe spotkania, niekoniecznie w męskim towarzystwie. Do świątyni przychodzą nie tylko chrześcijanie, ale również przedstawiciele innych wyznań. W końcu nie co dzień w rodzinnym kraju papieża można zobaczyć mecz w kościele.

Jacek Sroka i Rafał Musioł, relacja z Hamburga

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.