Facebook Google+ Twitter

W kościołach, kapliczkach, przy grotach trwają nabożeństwa majowe

Współautorzy: Marta Wróbel

Maj w kościele uznawany jest za miesiąc szczególnie poświęcony czci Matki Bożej. W tym okresie wierni gromadzą się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych, aby razem modlić się i śpiewać pieśni maryjne.

 / Fot. M. WróbelPierwsze nabożeństwa majowe były odprawiane w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 r. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po pewnym czasie modlitwy te stały się popularne w całym kraju.

Podczas tych modlitw odmawia się lub odśpiewuje "Litanię Loretańską" oraz modlitwę "Pod Twoją Obronę", śpiewa się też pieśni maryjne. Ksiądz Marek Bałwas podkreśla, że człowiek się modli do Boga o potrzebne mu od Boga łaski, by mógł żyć życiem bożym i nadprzyrodzonym i dzięki wyproszonym łaskom mógł się przybliżać do Boga.

- W maju ma człowiek dodatkową okazję, aby w naszym polskim kraju tradycyjnie modlić się przez wstawiennictwo Matki Bożej Maryi, odmawiając Litanię Loretańską w kościele bądź jak to było od setek lat, przy figurach przydrożnych, omadlając miejsce, gdzie żyją gdzie mieszkają, gdzie pracują. Różnica jest taka, że jak są w Kościele to jeszcze są na adoracji Najświętszego Sakramentu, a tego przy kapliczkach nie ma - podkreśla ksiądz Marek. - Każda jednak modlitwa jest miła Bogu i warto się modlić i to we wspólnocie, bo gdzie dwóch albo trzech zebranych jest w imię moje, mówi Pan Jezus, tam ja jestem pośród nich - dodaje ksiądz.

I tak od wielu lat ludzie modlą się, a tradycja ta nie zanika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piękny artykuł:-) krótko , ciekawie i na temat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.