Facebook Google+ Twitter

W Kosowie znów gorąco. Co przyniosą ponowne wybory? [RELACJA NAOCZNEGO ŚWIADKA]

Było tak, jak zakładały wszystkie scenariusze – pozytywne, negatywne, możliwe i te prawie nierealne, bo w każdym z założeń analityków jedno było pewne - wybory w Kosowie nie mogły się odbyć bez incydentów.

Kosowska Mitrowica została obwieszona transparentami nawołującymi do bojkotu wyborów. Co prawda bojkotu nie było, ale wybory dla 3 punków wyborczych będzie trzeba powtórzyć 17 listopada. / Fot. Natalia ŻabaByło tak, jak zakładały wszystkie scenariusze – pozytywne, negatywne, możliwe i te prawie nierealne, bo w każdym z założeń analityków jedno było pewne – wybory kosowskie, pomimo że historyczne, po raz pierwszy niebojkotowane (przynajmniej oficjalnie) przez rząd w Belgradzie nie mogły się wydarzyć bez incydentów.

Raport specjalny CEPI

Zaczęło się od późnych godzin porannych. Wokół punktów wyborczych w serbskiej części Mitrovicy zbierały się grupki osób, które szykanowały zarówno przychodzących oddać głosy wyborców, jak i odwiedzających punkty obserwatorów. Wszystkie punkty wyborcze chronione były w trakcie dnia przez patrole kosowskiej policji. Atmosfera zaostrzyła się w godzinach popołudniowych. Głównymi punktami ataków były szkoły znajdujące się w Kosowskiej Mitrovicy – Szkoła Podstawowa im. Św. Savy, Szkoła Techniczna i Średnia Szkoła Medyczna. Do punktów już o zmroku wchodziły zamaskowane osoby, które niszczyły urny i inne materiały wyborcze, chuligani nie zawahali się również użyć gazu łzawiącego.Powyższy materiał filmowy został nagrany w SP im. Św. Savy w Kosowskiej Mitrovicy. W materiale słychać głosy świadków, jedna z kobiet krzyczy, by zablokować bramę szkoły, tak, by sprawcy wandalizmu nie mogli uciec, jednakże na zdjęciach widać ewidentnie, iż nikt nie próbuje podjąć żadnych kroków, by ucieczkę udaremnić. Sprawcy uciekają – gonią ich jedynie obelgi świadków zdarzenia ‘Sziptari, Sziptari” – tak Serbowie nazywają pogardliwie Kosowskich Albańczyków. Jak widać, dziennikarzy nie ma już na miejscu, było ich wielu kiedy głosować przyszedł Krstimir Pantić, kandydat na burmistrza Mitrovicy, który w piątek, 1/11 został napadnięty przez nieznanych sprawców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Ireneuszu,

ten Ręków wpisałam z sentymentu (jest to wieś w dolnośląskim, mój dom).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Pawle, Kosowo w świetle historii nigdy serbskie nie było. Nikt z serbskich arystokratów, możnych czy polityków nad Kosowem władzy nie sprawował. Proponuję zasięgnąć nieco konkretnych danych zanim zdecyduje się Pan na umieszczenie bałkańskich muzułmanów "w najlepszym wypadku w Albanii".

Podsumowania, które Pan powtarza miały w historii tylko jedno zadanie (które z resztą spełniły) - zrobić krzywdę zwykłym ludziom, pozwolić ludziom u władzy przelewać krew w celu zdobycia jeszcze większej władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kosowo jest serbskie (Kosovo is Serbia), a miejscem bałkańskich muzułmanów jest Albania, w najlepszym wypadku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Natalio, obowiązkowe +5 za relację. Nie rozumiem tylko jednego Ręków i Serbia -:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.