Facebook Google+ Twitter

W Kozienicach wolontariusze wybudowali nowy plac zabaw

Przez ostatni tydzień w Placówce Socjalizacyjnej "Panda" w Kozienicach trwała budowa nowego placu zabaw. Dzisiaj odbył się festyn, podczas którego oficjalnie otwarto nowy obiekt.

Tutaj wszystko musi być kolorowe! / Fot. Mateusz PułkowskiProjekt zaplanowały dwie organizacje pozarządowe: polskie Stowarzyszenie Uczestników Wolontariatu Europejskiego "Trampolina" oraz niemiecka Aktion West-Ost.

W Placówce Socjalizacyjnej Pandana co dzień mieszka do 40 dzieci w wieku od 1 do 18 lat. Poprzedni plac zabaw był szary i smutny. Młodzież z trzech krajów: Polski, Niemiec i Białorusi, wspólnie z niemiecką firmą Kukuk wybudowała nowy, kolorowy plac zabaw z naturalnych materiałów. Na terenie budowy pojawiło się drewno i kamienie. Wszystkie materiały zostały własnoręcznie obrobione i pomalowane przez wolontariuszy. Założenie było jasne: nowy plac miał powstać w tydzień.

Mimo zmęczenia nikt nie narzekał, a prace trwały do ostatniej chwili. / Fot. Mateusz PułkowskiAby zbudować plac zabaw, swój czas i wysiłek poświęciło 38 młodych ludzi z trzech krajów. Do prac włączono również dzieci i młodzież z Domu Dziecka – tak, aby miały poczucie odpowiedzialności za swoje nowe miejsce zabaw. Materiały do budowy dostarczył lokalny samorząd.

Projekt budowy placu zabaw uzyskał wsparcie finansowe z różnych źródeł: IMOE – Program Fundacji Roberta Boscha, Renovabis, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Fundacji BRE Banku oraz prywatnych sponsorów. Dzisiaj plac zabaw został symbolicznie oddany w ręce dzieci. Podczas festynu kończącego projekt wolontariusze zorganizowali ciekawe zajęcia dla dzieci. Wystąpili również artyści z kwartetu Rampa.

W sobotę rano zabawa trwała już w najlepsze. / Fot. Mateusz Pułkowski- Mamy nadzieję, że zbudowany przez nas plac zabaw przez wiele lat będzie służył dzieciom, a uczestników wzbogaci o nowe wolontariackie doświadczenie i ciekawe międzynarodowe przyjaźnie - mówi Kinga Sokołowska, która koordynowała projekt.

Przez cały okres budowy, wolontariusze prowadzili również blog Projektu Panda, gdzie informowali o postępach prac oraz swoich wrażeniach z pobytu w Kozienicach.

Trampolina zrzesza uczestników Wolontariatu Europejskiego , którzy chcą promować ideę wolontariatu oraz dalej angażować się w pracę społeczną. Aktion West-Ost organizuje międzynarodowe spotkania
młodzieży z Niemiec i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Festyn integracyjny na zakończenie budowy. W tle flagi państw z których pochodzili wolontariusze. / Fot. Mateusz PułkowskiZe względu na chęć popularyzowania idei wolontariatu oraz wspierania dialogu między młodymi ludźmi z Europy Zachodniej i Wschodniej do udziału zaproszono partnera z Białorusi – stowarzyszenie Sfera, dzięki czemu oprócz Polaków i Niemców plac zabaw budowali również młodzi Białorusini.

Firma Kukuk, budująca place zabaw dla dzieci zapewniła pomoc techniczną. Firma za darmo opracowała plan placu zabaw a budową kierował doświadczony architekt. Od dzisiaj dzieci z Placówki Socjalizacyjnej Panda cieszą się nowym, bezpiecznym, ekologicznym placem zabaw. Niemal natychmiast przystąpili do zabawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.09.2008 08:12

+ i marzenie, aby takich placów było więcej i więcej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i brawo oby więcej takich przedsięwzięć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.