Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21732 miejsce

W krainie kozła i dud

Współautorzy: Barbara Podgórska

Nazwać kozła czy dudy kobzą, co często robią laicy, tacy jak do niedawna my, to prawie obraza. Kobza ma tyle wspólnego z kozłem i dudami, co z perkusją. Jest instrumentem strunowym.

 / Fot. Barbara Podgórska Kozioł albo dudy, to jak podaje Wikipedia: instrumenty dęte drewniane z grupy aerofonów stroikowych. Ściślej mówiąc, kozioł to odmiana dud, w których koźla skóra miecha jest zwrócona szczeciną do góry, w dudach natomiast do wewnątrz. Nieco odmienne jest też nastrojenie obu instrumentów.

W Polsce występuje aż 8 rodzajów dud, w różnych regionach kraju. Bardzo popularne są w Wielkopolsce na pograniczu z Lubuskiem, gdzie spotykamy dudy, kozły, kozły białe weselne i kozły czarne ślubne oraz niewielkie sierszenki. Z innych okolic znane są dudy żywieckie i gajdy śląskie. Tych mądrości nabyliśmy, goszcząc w Zbąszyniu na warsztatach kożlarsko-dudziarskich, zorganizowanych w ramach bogatego programu obchodzonego na przełomie lipca i sierpnia II Święta Jeziora. / Fot. Barbara Podgórska

Trzydniowe zajęcia, w których uczestniczyło 31 dziewcząt i chłopców w rozmaitym wieku, odbyły się w Domu Katolickim przy kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Prowadzili je doświadczeni instruktorzy koźlarstwa: Jan Prządka oraz Piotr Strugała, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Udowodnili, że na koźle i dudach można grać nie tylko muzykę ludową i folkowa, ale także szeroko wykorzystywać je we współczesnej muzyce rozrywkowej.

 / Fot. Barbara PodgórskaNiesamowicie zabrzmiała więc na koźle popularna „La bamba” w wykonaniu Radosława Żaka (dudy) czy Adama Knobla. Każdy z nich wnosił do utworu coś nowego, coś zaskakującego, coś porywającego.

Radek Żak, gra na dudach od trzech lat. Zainteresował się tym instrumentem za sprawą babci i dziadka, którzy lubią tego rodzaju muzykę. Przyjechał z Połajewa koło Piły. Jest uczniem drugiej Klasy gimnazjum w Hucie. Grywa w „Kapeli z Połajewa”. Początki były trudne - przyznaje, Gra również na gitarze, na organach, „na wszystkim”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adamie , duży + i 5.
Zabrakło mi czasu by odwiedzić początkujących muzyków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.