Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3805 miejsce

W Krakowie już świątecznie. Rynek Główny rozświetlony

Ręcznie wykonane bańki, świerkowe dekoracje i łakocie - to wszystko na krakowskim Rynku Głównym. W niedzielę w południe oficjalnie rozpoczęły się tam targi świąteczne. W tym roku to druga taka impreza kulturalna w mieście.

 / Fot. Patryk BedlińskiWczoraj oficjalnie rozpoczęły się Targi Bożonarodzeniowe na Rynku Głównym w Krakowie. Uroczyste otwarcie nastąpiło w południe. Wtedy też do nieba poleciały listy z dziecięcymi marzeniami podczepione do balonów.

W tym roku to już druga tego typu impreza świąteczna na terenie Krakowa. Pierwsza, nieco eksperymentalna, to Galicyjski Kiermasz Adwentowy, który rozpoczął się 24 listopada; jego kramy można napotkać na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, w pobliżu dworca głównego PKP. Jak podkreślają jednak zaangażowane w jego organizację Julia Piątkowska i Karolina Gurgul, ich kiermasz nie ma na celu stawania w rywalizacyjne szranki z targami na Rynku. Uważają one, iż w Krakowie jest miejsce na dwa tego typu wydarzenia.

Co najciekawszego czeka krakowian i gości w sercu miasta? Dariusz Michalak, prezes zarządu spółki Artim, która co roku organizuje targi, wymienia m.in. prezentację szopek. Odbędzie się ona w mikołajki, czyli najbliższy czwartek, o godz. 10. Twórcy szopek spotkają się przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Z kolei w godzinach popołudniowych (ok. 17) najmłodsi mogą się spodziewać upragnionego spotkania z Mikołajem. Czekają na nich gry, konkursy i drobne prezenty.

Na targach jest w tym roku około 60 wystawców. Większość z nich to nasi rodzimi dystrybutorzy ręcznie wykonywanych baniek choinkowych, biżuterii, stroików świątecznych czy obrusów. Nie brakuje także słodyczy, m.in. prażonych orzechów w karmelu, czekolad, marcepanów, pierników czy lizaków. Wśród wystawców znajdziemy czterech gości z zagranicy: Węgier, Ukrainy, Litwy i Wielkiej Brytanii. Uwagę przykuwają też krążący wokół kramów Sarmata i Tatar w przebraniach z epoki, a także stoisko kowali czy Poczty Polskiej. Ta ostatnia stanowi ostoję tradycyjnych listów i kartek świątecznych, które dziś powoli są wypierane przez elektroniczne formy składania życzeń.

Targi świąteczne w Krakowie to także wyjątkowe występy na scenie. W sobotę mogliśmy słuchać bożonarodzeniowych piosenek w wykonaniu najmłodszych artystów. 9 grudnia o 12 możemy się spodziewać prezentacji gminy Zielonka. 15 grudnia odbędzie się projekt "Mosty między miastami" - wystąpią m.in. dzieci z Węgier, Słowacji i Polski. W dniach 14-16 grudnia organizatorzy zapraszają na "Wigilijny Małopolski Smak", gdzie pojawią się produkty tradycyjne i regionalne. Można będzie również zapoznać się z zimowymi trendami na "Winter Fashion Week". Dzień przed Wigilią natomiast prezydent miasta Jacek Majchrowski zaprasza na tradycyjny opłatek.

Targi potrwają do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.