Facebook Google+ Twitter

W Krakowie można zadzwonić po autobus MPK

W Krakowie niebawem na ruszyć nowatorski projekt zamawiania autobusów na telefon. Jednak mieszkańcy terenów objętych programem pilotażowym już protestują. Nie wzrusza ich nawet cena - taka sama jak na innych liniach.

"Telebusy" - tak krakowskie MPK nazwało nową usługę, dostępną na terenie Rybitw i Podwierzbia. Polega ona na zamawianiu autobusu (z wyprzedzeniem) na dowolny, objęty programem, przystanek. Do obsługi linii "tele-bus" MPK S.A w Krakowie przeznaczyła dwa autobusy typu Jelcz 081MB Vero (klasy midi, łączna liczba miejsc - 50).

Krakowskie autobusy na czele z Jelczem 272 MEX "Ogórkiem" / Fot. Mateusz KozłowskiZ trzydziestu czterech przystanków ulokowanych w jednej z najsłabiej skomunikowanych krakowskich dzielnic dojedziemy bez trudu do ważnych punktów przesiadkowych - placu Bohaterów Getta.
Już 3 lipca zostanie uruchomiona dyspozytornia "telebusów", a od 14 lipca pierwsze niebiesko-zielone autobusy wyjadą w miasto równocześnie z planowanym zawieszeniem kursów linii 157 i 158.

W ostatnich dniach krakowski przewoźnik zmuszony był zmienić swoją decyzję o zawieszeniu kursowania dwóch linii w związku z licznymi protestami mieszkańców. Jak twierdzą zamieszkujący Rybitwy i Podwierzbie, MPK próbuje wymusić na wszystkich kupowanie telefonów komórkowych. Mieszkańców nie przekonuje, że na bezpłatny numer 0800 54 17 17 można zadzwonić z każdej budki telefonicznej za darmo. Oczywiście w razie braku
budki zawsze można zadzwonić z komórki pod numer 012 54 17 17.

"Telebusy" to kopia rozwiązania stosowanego we Florencji i Genui. Tzw. "giętkie linie" z powodzeniem przewożą w tych miastach tysiące mieszkańców terenów położonych dalej od centrum. Pomysł ten wraz ze stosowanym już przewozem rowerów na specjalnych bagażnikach autobusowych pochodzi z unijnego programu Civitas Caravel.
Program Civitas Caravel prowadzony jest w czterech europejskich miastach: w Genui, Burgos, Krakowie i Stuttgarcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.