Facebook Google+ Twitter

W Krakowie nie będzie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Mieszkańcy zdecydowali w referendum

69,72 procent głosujących mieszkańców Krakowa nie chce organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. W referendum wzięło udział prawie 36 procent krakowian. W związku z tym, referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta.

 / Fot. PAP/Jacek BednarczykWczoraj (25 maja) w Krakowie odbyło się referendum, w którym mieszkańcy nie poparli pomysłu organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Przeciwnych było prawie 70 proc. mieszkańców.

Wyniki przedstawił dziś przewodniczący Miejskiej Komisji ds. Referendum Jakub Michaluk.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski w rozmowie z rmf.fm powiedział, że miasto musi wycofać swoją kandydaturę. Jak zaznaczył, jednym z warunków stawianych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest poparcie społeczne, które w tym przypadku jest bardzo niskie.

W niedzielnym referendum, mieszkańcy Krakowa odpowiadali na cztery pytania: na temat organizacji ZIO 2022, budowy metra (55,11 proc. głosów na tak), stworzenia systemu monitoringu wizyjnego (69,73 na tak) oraz przeznaczenia większych środków budżetowych na budowę ścieżek rowerowych (85,18 na tak) - podaje polskie radio.pl.

Inicjatorem przeprowadzenia referendum był prezydent miasta Jacek Majchrowski.

O prawo przeprowadzenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich walczyło 5 miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków.
Decyzja, kto podejmie się organizacji igrzysk zapadnie w Kuala Lumpur, 31 lipca 2015 roku.

Organizacją Igrzysk Olimpijskich na początku zajmował się Komitet Kraków 2022 do zadań którego należała przede wszystkim koordynacja wszelkich działań i współpracy instytucji na rzecz przygotowania wniosku aplikacyjnego i kandydatury Krakowa jako organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Kierownikiem Komitetu była Jagna Marczułajtis. W wyniku prowokacji przeprowadzonej przez dziennikarzy serwisu Love.Krakow (portal oskarżył członków komitetu konkursowego o próbę przekupstwa), staraniami o organizację igrzysk w Krakowie zajęli się inni urzędnicy i politycy.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Marku, w Krakowie mamy na dodatek problem z zarządzaniem obiektami miejskimi przez urzędników. Niektóre komunalne lokale użytkowe miesiącami stoją puste, bo miasto proponuje zaporowe stawki czynszu. Podobnie wygląda obecnie sytuacja Stadionu Miejskiego:
link
Zwróć też uwagę, jak "kompetentnie" zachowuje się opisana w artykule urzędniczka w kontakcie z potencjalnym najemcą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z mediów utrwalił się w świadomości wielu Polaków obraz zadłużonej Grecji, która wydała dodatkowo kolosalne pieniądze na organizację Olimpiady i zadłużonej Polski, która organizuje Euro. A Krakowianie słyszeli także o deficycie budżecie miasta, odczuwają wysokie ceny biletów środków komunikacji miejskiej. To mogło się przełożyć na przegraną propozycji organizacji olimpiady zimowej przez Polskę i Słowację w naszych górach i halach. Kiełkuje w wielu głowach także myśl ile tzw. zakładów produkcyjnych można zbudować za sumy wydawane na infrastrukturę sportową, rzadko u nas rentowną,w tym sezonową, zimową. No ale właśnie Małopolska Zachodnia ma niedorozwój komunikacji, dróg i kolei a ich rozwój na pewno przyspieszają każde wielkie igrzyska. Wraz z brakiem imprez Euro w Krakowie czy Olimpiady zimowej przepadło tego typu "koło zamachowe". Nie wiem czy chociaż promotorzy igrzysk wskazywali jaka infrastruktura trwała tego typu powstanie szybciej dzięki Olimpiadzie bo zmusi także władze centralne do szybszego rozwiązania w sferze komunikacji problemów Małopolski Sądzę, ze nie było kogoś kto pod tym kątem by to przedstawił krakowianom. Osobiście w mojej publicystyce stale podejmuję kwestią nowego ładu komunikacyjnego na Podbeskidziu, negując potrzebę dalszego budowania super autostrad w Małopolsce na rzecz dróg szybkiego ruchu z pozostawionym pasem na budowę szybkiej inii kolejowej naziemnej lub napowietrznej na pewnych odcinkach górskich. Może kiedyś przedstawię tę kwestie w W24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnie Mistrzostwa Europy piłki kopanej miały być lokomotywą gospodarki. I były żyłą złota, ale tylko dla niewielu. Niektóre przedsiębiorstwa do dziś nie mogą się pozbierać. Bilans ekonomiczny mistrzostw w mediach prawie nie istniał, a jeżeli był przedstawiany, to tylko wyrywkowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, wielki szacunek!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze? Sama głosowałam przeciw igrzyskom, ponieważ argumenty przeciwników były konkretne, przejrzyste i poparte doświadczeniami krajów, które już je organizowały.
BTW, moi szwajcarscy znajomi kręcili z niedowierzaniem głowami, kiedy dowiedzieli się o wyborze projektu logo - nie mogli zrozumieć, że nie wykorzystano możliwości promocji rodzimego projektu, a poza tym był to dla nich przykład niegospodarności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak Pani Marto! Natomiast odrębna sprawą jest to czy igrzyska musza być aż tak kosztowne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idąc tym tokiem myślenia, polskich sportowców nie lubią także wszyscy krakowianie, którzy zagłosowali przeciw igrzyskom lub nie poszli zagłosować za nimi... Straszni z nas ludzie - nie dość, że centusie, to jeszcze pozbawieni uczuć patriotycznych:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezsensownie to starano się lobbować za igrzyskami, to znaczy nieumiejętnie odpowiednie władze Krakowa lobbowały za przyznaniem igrzysk zimowych Krakowowi. Mam znów odmienne zdanie od znanej z krytykowania tu wszystkiego i wszystkich proszę darować, portalowej "Carycy Katarzyny" , która uważa święto sportu zimowego za zły sposób na promowanie Krakowa i Małopolski. Może nie lubi ani polskich artystów an i sportowców ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marcinie, jest to bardzo prawdopodobne, niestety. Oto inny obiekt, który spotkał podobny los:
http://podgorskaekstraklasa.blogspot.com/2011/11/list-otwarty-w-sprawie-dewastacji.html A tak z kolei przedstawia się sytuacja Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, gruntownie przebudowanego w latach 2004-2011:
http://stadiony.net/aktualnosci/2014/05/krakow_czy_kogos_stac_na_stadion_wisly http://stadiony.net/aktualnosci/2014/02/krakow_nadzor_budowlany_nakazal_demontaz_czesci_dachu_przy_reymonta http://stadiony.net/aktualnosci/2014/05/krakow_szyby_na_wschodniej_trybunie_pekaja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto dla mnie to jest właśnie argument za tym aby owa infrastruktura powstała. Chyba, że twierdzi Pani, że po igrzyskach wszystko popadłoby w ruinę, co może być prawdą, lecz wcale nie musi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.