Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie o wspólnym rynku energetycznym UE

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Prof. Karol Musiał wita gości konferencji
Prof. Karol Musiał wita gości konferencji Piotr Drabik
W poniedziałek w ramach polskiej prezydencji w UE w Krakowie rozpoczęła się konferencja „Konkurencyjny i zintegrowany rynek, jako gwarant bezpieczeństwa energetycznego UE". Udział w niej wziął m.in. europejski komisarz ds. energii, Gϋnther Oettinger.

W budynku Auditorium Maximum w Krakowie w poniedziałek rozpoczęła się konferencja w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE pod wspólnym tytułem „Konkurencyjny i zintegrowany rynek, jako gwarant bezpieczeństwa energetycznego UE”. Pierwsze słowo inauguracyjne wygłosił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Karol Musiał. Następnie głos zabrał wiceminister gospodarki, Maciej Kaliski. "Na bezpieczeństwo energetyczne Europy składają się nie tylko pewne dostawy surowców, ale także ich efektywny rozdział za pomocą sprawnego, wspólnego rynku" - mówił w Krakowie przedstawiciel resortu pod kierownictwem Waldemara Pawlaka.

Kaliski podkreślał, że zintegrowany rynek europejski może być skutecznym środkiem do prowadzenia wspólnej polityki energetycznej. Zwrócił również uwagę na wykorzystywanie źródeł energii zlokalizowanych w różnych rejonach wspólnoty europejskiej. Konkurencyjność, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo - te trzy czynniki zdaniem wiceministra gospodarki mają być kluczem do osiągnięcia wspólnej polityki energetycznej. "Rada Europejska i Rada UE ds. Energii dostrzegają potrzebę stworzenia zintegrowanego wewnętrznego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego do 2014 r. i likwidację tzw. wysp energetycznych w UE do 2015 r. Polska prezydencja będzie dążyć do realizacji tych celów" – dodał Kaliski.

Komisarz UE ds. energii Gϋnther Oettinger zwracał natomiast uwagę na poprawę infrastruktury przesyłowej, która ma pozytywnie wpłynąć na jednolity rynek energetyczny. "Myślę, że mamy tu zadanie współfinansowania z budżetów publicznych samej infrastruktury transportowej odnośnie gazu, jak i również prądu, widzę zadanie dla publicznych budżetów także przy badaniach energetycznych" - mówił Oettinger. Komisarz zaznaczył również, że wspólnota nie potrzebuje nowych regulacji prawnych związanych z możliwościami wydobycia gazu łupkowego.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego chce zakazać jedynej dostępnej technologii wydobycia gazu łupkowego - szczelinowania hydraulicznego, ze względu na jej domniemaną szkodliwość dla środowiska i zdrowia człowieka. Takie działania na pewno utrudnią wprowadzenie innych technologii pozyskiwania gazu łupkowego, którego szuka się również na terenie naszego kraju.

W obradach krakowskiej konferencji wzięli również udział przedstawiciele najważniejszych instytucji europejskich, uczestniczących w procesie decyzyjnym dotyczącym obszaru energii oraz przedstawiciele państw członkowskich i organów regulacyjnych. Organizatorem konferencji „Konkurencyjny i zintegrowany rynek, jako gwarant bezpieczeństwa energetycznego UE” jest ministerstwo gospodarki, ministerstwo skarbu państwa, ministerstwo spraw zagranicznych, Urząd Regulacji Energetyki.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto