Facebook Google+ Twitter

W Krakowie powstaje pierwszy w Polsce Ogród Doświadczeń

W Parku Lotników Polskich w Czyżynach powstaje inwestycja „Ogród Doświadczeń” im. Stanisława Lema. Będzie to pierwsza plenerowa ekspozycja w Polsce o charakterze ekspozycyjno-naukowym wraz z kompleksem rekreacyjnym..

makieta Ogrodu Doświadczeń/ fot J. TomaszewskiSpołeczna inwestycja realizowana jest  przez   Partnerstwo Inicjatyw   Nowohuckich przy zaangażowaniu dotacji Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL ( część strategii Unii Europejskiej na rzecz stworzenia większej liczby lepszych miejsc pracy i zapewnienia szerokiego do nich dostępu - przyp. red.), jak i przy dużym zaangażowaniu gminy Kraków.


Za kilka miesięcy na miejscu malowniczo położonego Parku Lotników Polskich, na dawnych terenach fortu Pszorna, ma powstać największy w Krakowie plac zabaw dla dzieci i dorosłych – wielki ogródek jordanowski ze ścieżkami tematycznymi.


- Będzie można nauczyć się tu fizyki, zrozumieć wiele zjawisk przyrodniczych, każda ścieżka tematyczna będzie wyposażona w   pomoce naukowe pozwalające zrozumieć działanie różnych urządzeń - podkreśla Danuta Szymońska   dyrektor Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, która jest koordynatorem tego przedsięwzięcia. - Każda ścieżka będzie poświęcona innym zagadnieniom. Wyspecjalizowana ekipa będzie wyjaśniała wszystkie zagadnienia i udzielała odpowiedzi na pytania. Idea powstania Ogrodu Doświadczeń wynikła z poszukiwania nowych form przedsiębiorstw społecznych, które mogły by poprawić zły stan gospodarki społecznej w Nowej Hucie. To jedna z wielu inicjatyw, które podjęliśmy i mamy nadzieje na ich powodzenie. To jest projekt pilotażowy Unii Europejskiej


Inicjatywa ta ma wielkie znaczenie dla Krakowa, Nowej Huty i jego mieszkańców - nie tylko ma stworzyć ogródek jordanowski jako miejsce do nauki i wypoczynku, ale również dać nowe miejsca pracy. Pojawią się tu także osoby, które z pasji pragną przekazywać swe wiadomości w ramach wolnego czasu.


Czyżyny będą miały nie tylko Ogród Doświadczeń,   ma jeszcze powstać na tym terenie nowy plac zabaw dla dzieci i młodzieży.

- To osobna inwestycja prowadzona na zlecenie Rady Dzielnicy XIV - mówi jej przewodniczący Jerzy Woźniakiewicz. -   Obiekt będzie podzielony na pięć stref. W pierwszej  znajdą się   zestawy wielofunkcyjne dla starszych dzieci (zamki, małpie gaje, zjeżdżalnie, itp.), w drugiej zamontowane zostaną   huśtawki na sprężynach – ważki, karuzele, powstanie strefa sprawnościowa dla bardziej wysportowanych ze ściankami sprawnościowo-wspinaczkowymi.

- Później będziemy chcieli postawić halę widowiskowo-sportową, boisko wielofunkcyjne, a także   stoły pingpongowe - zapowiada Woźniakiewicz. - Wszystko zależy oczywiście od możliwości finansowych. Będziemy starali się pozyskać środki. Zrobimy wszystko, by teren, który przez   40 lat nie był w pełni wykorzystany, służył mieszkańcom jak najlepiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za ciekawą informację. Kiedy już ogród powstanie, chętnie się tam wybiorę. Rozumiem, że o terminach nic nie mówiono?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.