Facebook Google+ Twitter

W Krakowie powstanie "Muzeum ruchu harcerskiego"

Idea powołania w Krakowie "Muzeum historii harcerstwa" to nie nowość. W latach 1979-1989 grupa instruktorów harcerskich i sojuszników kolejny raz podejmowała próby, aby taka instytucja powstała. Jedną z przymiarek był Ośrodek Harcerski Korzkwi.

Wizualizacja Muzeum - nagroda I / Fot. Materiały prasowe Biura Prasowego Urzędu Miasta KrakowaNa zdjęciu po lewej można zobaczyć to stary fort poaustriacki w Jugowicach pod Krakowem - wybór tego miejsca na siedzibę muzeum jest dobrą decyzją. Ale czy projekt, który wygrał koncepcje, w pełni spełni idee ruchu harcerskiego?

Jest wiele znaków zapytania: jakie będą środki finansowe na realizacje adaptacji czy jak wysokie środki finansowe przeznaczone zostaną na bieżącą działalność. Do rozwiązania pozostaje również problem, kto będzie właścicielem i administratorem obiektu oraz czy wszystkie byłe i obecne ruchy harcerskie będą mogły udostępniać i przechowywać w nim swoje archiwa. Jest też sprawa komunikacji pomiędzy centrum Miasta Krakowa i Jugowicami.

Współczesną ideę utworzenia "Muzeum Ruchu Harcerskiego" Rada Miasta Krakowa poparła w 2008 roku i poleciła powołać Prezydentowi Miasta Krakowa zespół, którego zadaniem będzie opracowanie zasad działania tej placówki oraz wytycznych dot. zbierania pamiątek harcerskich.

kolejna wizualizacja Muzeum / Fot. Materiały prasowe Biura Prasowego Urzędu Miasta KrakowaKolejnym etapem było podpisanie przez Prezydent Miasta oraz Radnych Rady Miasta Krakowa, przedstawicieli Chorągwi Krakowskiej ZHP i Małopolskiego Okręgu Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej w czerwcu 2009 wspólnej deklaracji w tej przedmiotowej sprawie.

Bardzo dobrze, że z ramienia Krakowa sprawą zajmuje się I Zastępca Prezydenta Miasta inż. Tadeusz Trzmiel. Dla młodego pokolenia pragnę przypomnieć, że obecny Zastępca Prezydenta zapisał się złotymi zgłoskami w działaniu harcerstwa, szczególnie dh. hm. Tadeusz Trzmiel jest znanym i stale wspominanym drużynowym podgórskiej "Fioletowej trójki".

Czytaj dalej ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polska jest pełna pamiątek harcerskich. Część z nich już jest w różnych muzeach i lokalni patrioci nie wypuszczą tego z rąk. Część jak choćby powojenny sztandar 105WDH szuka schronienia i brak decyzji co dalej.
Kraków jest na to miejscem dobrym ale nie najlepszym.
Życzę sukcesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.