Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4490 miejsce

W Krakowie pożegnano Sławomira Mrożka [RELACJA]

Współautorzy: Piotr Drabik

Urna z prochami Sławomira Mrożka spoczęła w Panteonie Narodowym. Pisarz pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Urna z prochami Sławomira Mrożka / Fot. Dawid SerafinW Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Sławomira Mrożka. Ceremonia rozpoczęła się od wystawienia urny z prochami w Barbakanie. Obok niej została wystawiona także księga kondolencyjna. Jest to nawiązanie do oprawy, jaka w 1927 roku odbyła się, kiedy sprowadzono do Polski prochy Juliusza Słowackiego. Jako jeden z pierwszych wpisał się do niej Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z KRAKOWA

- Cały czas cisną się na usta te same słowa: odszedł nakłuwacz absurdów naszego społecznego, narodowego pseudomyślenia nad Wisłą, humorysta, który dał materiał artystom scen polskich, dał nam repertuar. Nie mieliśmy go od czasów Aleksandra Fredry – powiedział dziennikarzom Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich, który przybył do Barbakanu.Olgierd Łukaszewicz wpisuje się do księgi kondolencyjnej w Barbakanie / Fot. Dawid Serafin

Punktualnie o godzinie 12.30 kondukt pogrzebowy wyruszył spod Barbakanu, by w ciszy przemierzyć Drogę Królewską, wiodącą ulicą Floriańską, Rynek Główny aż na ulicę Grodzką do kościoła św. św. Piotra i Pawła.

Urna z prochami Sławomira Mrożka podczas ostatniej drogi / Fot. Dawid SerafinTutaj została odprawiona msza żałobna, której przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Pożegnalne kazanie wygłosił natomiast ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski. - Sławomir Mrożek był twórcą osobnym, nosił w sobie i zazdrośnie strzegł tajemnicy swojej wewnętrzności. Odsłaniał się pośrednio, poprzez swoje dzieła - powiedział ks. Kłoczowski.

- Dlatego winniśmy uszanować jego prawo do osobności. Jego prochy zostaną złożone w miejscu narodowej pamięci. Niech ta pamięć uprzytamnia nam obowiązek wdzięczności za to wszystko, co Sławomir Mrożek pisał, czym nas wzbogacił, niech ta pamięć będzie naszą wspólną pamięcią, przełamującą granice wszelkich podziałów – dodał ks. Kłoczowski. Żona Sławomira Mrożka - Susana Osorio Rosas / Fot. Dawid Serafin

Podczas uroczystości pożegnalnych pisarz został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. - Tym odznaczeniem prezydent Rzeczypospolitej Polskiej żegna Sławomira Mrożka w imieniu całego narodu. Jest ono wyrazem szacunku dla postawy wielkiego artysty i dla jego twórczości – powiedział Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta.

Podczas ostatniego pożegnania głos zabrał również Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który podkreślił że w polskiej kulturze kończy się pewna epoka. W tym miejscu minister przypomniał m.in. nie tak dawno zmarłą Wisławę Szymborksą.

Po uroczystościach pogrzebowych urna z prochami pisarza została złożona w Panteonie Narodowym, miejscu, które w przyszłości ma stać się przestrzenią spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki. Idea panteonu powstała po tym jak w Krypcie Zasłużonych na Skałce zabrakło miejsca. Pierwsza część nowego Panteonu została otwarta 27 września 2012 roku, dokładnie w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi.

Urna z prochami Sławmoira Mrożka / Fot. Dawid SerafinSławomir Mrożek jest pierwszą osobą, która spoczęła w Panteonie Narodowym. Urna z prochami pisarza zostanie umieszczona w sarkofagu z piaskowca dwa metry na metr i sto sześć centymetrów wysokości. Na nim będzie wykute imię i nazwisko pisarza, jego pełne daty urodzenia i śmierci oraz napis „pisarz”. Sarkofag będzie znajdował się w jednej z krypt datowanych na rok 1735.

Miejsce, w którym złożono prochy Sławomira Mrożka, dostępne będzie każdego dnia w godzinach otwarcia kościoła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ojej! Jakaż to relacja, jak dotyczy przyszłości! Autorzy szanowni, jeśli już stosujecie "kopiuj wklej", to stosowne jest tekst dostosować do czasu. Marnie to wygląda. Czy Szanowna Redakcja W24 może poprawić?

Czytamy: "Sławomir Mrożek jest pierwszą osobą, która spocznie w Panteonie Narodowym. Urna z prochami pisarza zostanie umieszczona w sarkofagu z piaskowca dwa metry na metr i sto sześć centymetrów wysokości." Dalej: "Sarkofag będzie znajdował się [...}". Pytam, nie spoczął jeszcze?, nie znajduje się jeszcze w podziemiach?

Widać pośpiech, bo czytam też: "Idea panteonu powstał po tym jak w Krypcie Zasłużonych na Skałce zabrakło miejsca." Zamiast "idea powstała".

Autorzy! Warto dograć swoje "relacje", by naprawdę zasłużyć na uznanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za bezpośrednią relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.