Facebook Google+ Twitter

W Krakowie rozpoczął się Kongres Praw Człowieka

- Musimy uzgodnić wartości, na jakich chcemy oprzeć nasze życie w trzecim tysiącleciu - podkreślał podczas inauguracji Kongresu były prezydent Polski, Lech Wałęsa. W Krakowie, o stanie obecnym ochrony praw człowieka i ich popularyzowania do poniedziałku obradować będzie wielu delegatów z całego świata.

Podczas inauguracyjnej sesji Kongresu / Fot. Piotr DrabikKrakowski Międzynarodowy Kongres Praw Człowieka, odbywa się po raz trzeci w historii - w latach poprzednich odbył się w australijskim Sydney w 2010 r. i południowoafrykańskim Durbanie przed rokiem. W ciągu pięciu dni obrad (6-10 grudnia), Auditorium Maximum UJ stanie się miejscem wymiany doświadczeń oraz szukania jeszcze skuteczniejszych mechanizmów ochrony praw człowieka. Do stolicy Małopolski zjechało około 400 gości ze wszystkich kontynentów a wśród nich m.in. rzecznicy praw obywatelskich, działacze organizacji walczących o przestrzeganie praw człowieka, prawnicy i naukowcy. Wśród najbardziej oczekiwanych gości Kongresu trzeba wymienić przewodniczącego Papieskiej Rady Iustita et Pax kard. Peter Turkson, biskup pomocniczy Pragi Vaclav Malě, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll czy Lech Wałęsa, który otworzył w czwartkowy wieczór jego obrady.

Lech Wałęsa podczas przemówienia inauguracyjnego / Fot. Piotr DrabikNie tylko same prawa dają efekty. Czasami trzeba czuć ograniczenia. Przepisy o ruchu drogowym zabierają nam dużo wolności i praw obywatelskich, ale zgadzamy się na to, bo tak jest bezpieczniej i mądrzej. Wydaje się mi, że podobnie dojdziemy kiedyś do wniosku, że w innych tematach lepiej by się nam żyło i czulibyśmy się bezpieczniej, godząc się na pewne ograniczenia - mówił w Auditorium Maximum UJ, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 r. Były prezydent Polski podkreślał, jak ważne jest budowanie odpowiedniego systemu wartości, które mają być lekiem na kryzysy polityczne czy gospodarcze we współczesnym świecie. Nikt nie chce cenzury, ale odpowiedzialność za słowo musi być, bo słowo może budować, ale może też niszczyć - ostrzegał Wałęsa. Bywa, że prawa człowieka są kojarzone z obszarami, które znajdują się w okresie budowania demokracji. To nieprawda. Problem respektowania praw człowiek jest powszechny. Słabości na tym polu wykazują także demokracje bardzo zaawansowane - mówił natomiast prorektor UJ ds. dydaktyki, prof. Andrzej Mania

Prawa socjalne w czasie kryzysu ekonomicznego, wpływ nowych technologii na prawa człowieka, problemy krajów arabskich, Partnerstwa Wschodniego czy polskie doświadczenie w budowaniu instytucji demokratycznych - to tylko niektóre zagadnienia, nad którymi pochylą się uczestnicy krakowskiego Kongresu Praw Człowieka. Natomiast podczas ostatniego dnia obrad, w najbliższy poniedziałek zostanie wręczona Nagroda im. Pawła Włodkowica, która jest specjalnym wyróżnieniem przyznawanym przez polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Warto również dodać, że kolejna edycja Międzynarodowego Kongresu Praw Człowieka odbędzie się za rok w Taipei.

Lech Wałęsa, wśród najważniejszych gości Kongresu / Fot. Piotr DrabikProf. dr hab. Wojciech Nowak i Lech Wałęsa / Fot. Piotr Drabik

Oficjalna strona Międzynarodowego Kongresu Praw Człowieka Kraków 2012

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"System wartości istnieje od zawsze tylko priorytety się zmieniają."-Jaka więc jest wartość takiego systemu?,kiedy zanim coś się zacznie, już się kończy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świat się zmienia , wartości i priorytety też Panie Marku .
Lata 80-te ... najważniejsze było jak "wykiwać " ustrój jedynie słuszny .
System wartości istnieje od zawsze tylko priorytety się zmieniają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie-Panie Marku.
Słowa,słowa,słowa-wystarczy byle kryzys gospodarczy,a kończy się solidarność międzynarodowa,-kiedy najbardziej jest potrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

- Musimy uzgodnić wartości, na jakich chcemy oprzeć nasze życie w trzecim tysiącleciu - podkreślał podczas inauguracji Kongresu były prezydent Polski, Lech Wałęsa.
===============================================
A ja myślałem, że te wartości już zostały nakreślone w 1980 roku, gdy widziałem z bliska to wszystko co się wtedy działo w Gdańsku... A tu po 32 latach okazuje się, że musimy robić wszystko od nowa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A afrykańskie dzieci,jak z głodu umierały,jak strzelały do innych dzieci,tak nadal będą cichutko umierały i głośno strzelały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.