Facebook Google+ Twitter

W Krakowie rozpoczną się IX Dni Tischnerowskie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 13:00

Ich celem jest upamiętnienie osoby i dzieła księdza profesora Józefa Tischnera, podejmowanie refleksji nad zagadnieniami, które go interesowały, a także stwarzanie okazji do spotkania z wybitnymi postaciami współczesnej humanistyki.

Głównym tematem tegorocznych dni jest lęk. Elementem imprezy będzie głośne czytanie tekstu księdza profesora Tischnera - tym razem bez dyskusji, komentarzy czy debaty. Jak podkreśla Wojciech Bonowicz, przewodniczący Rady Programowej Dni Tischnerowskich, organizatorom zależy na przeczytaniu i uważnym wysłuchaniu dzieł księdza Józefa Tischnera.

Dni Tischnerowskie rozpocznie, o godzinie 17, msza święta w intencji księdza profesora Józefa Tischnera, a o 19 zostaną wręczone Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Tischnera oraz Stypendium jego imienia. przyznawanego przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości" nagrodę otrzyma siostra Barbara Chyrowicz za książkę "O sytuacjach bez wyjścia w etyce".
W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności", nagrodzony zostanie Aleksander Smolar.

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata" - uhonorowano Katarzynę Kałamajską i Krzysztofa Liszczów, współzałożycieli toruńskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych "Daj Szansę" i rodziców zastępczych dzieci dotkniętych syndromem alkoholowego zespołu płodowego.

Autorem tegorocznego wykładu z cyklu Colloquia Tischneriana, pod tytułem "Campanella - filozof i astrolog" (w piątek po południu, w Auli Collegium Novum UJ) - jest wybitny francuski historyk kultury - Jean Delumeau.

12 marca minęła 78 rocznica urodzin księdza Józefa Tischnera. Patronat nad IX Dniami Tischnerowskimi objął metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.tischner.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.